Pady, Slaty a Taby – co dnes a kam zítra?

November 2, 2010
Tags:

Mám radost. Sice ne takovou, jak bych si představoval, ale mám. Vážně! Na světě si nachází místo čím dál tím více tabletů. A byl to zase Steve Jobs, kdo přišel s tím nápadem, jak to udělat. Bohužel (pro mě), stejně tak jako s iPhonem, není pro mne iPad úplně tím pravým ořechovým. Čekal jsem tedy, s čím přijde Samsung, můj zachránce v oblasti digitálních hraček. A s čím přišel?

Jasně, že s Galaxy Tabem… Ale na rozdíl od božské Omnie (té první), která u mne letos oslaví své druhé narozeniny, není Galaxy Tab také úplně přesně to, co by se mi líbilo – hned vám řeknu proč. Potíž s iPadem, Galaxy Tabem a nově také RIM PlayBookem (Dell Streak nebudu raději vůbec považovat za tablet) je totiž ta, že jejich cílem je hlavně bavit. Zkrátka nutit člověka ztrácet čas nad tím, kterou apošku zrovna stáhnout, která z her nejlépe využívá vestavěný akcelerometr nebo jak zaujmout lidi v kavárně.

Bohužel, zdá se, nikdo nepomyslel na to, že se tato zařízení mohou dokonale využít jako pracovní nástroj. Pokud např. potřebujete mít stále aktuální dokumentaci, kterou pravidelně používáte a nechcete si ji tisknout nebo překlikávat v okně počítače, perfektně tuto práci zvládne tablet (nazývejme ho tedy takto). Stačilo by, kdyby byla možnost ho připojit k podnikové doméně a na sdílené úložiště nebo třeba k SharePointovému intranetu. Bylo by skvělé, kdyby se třeba uměl napojit do nějakého cloudového prostředí, jako např. LiveMesh nebo se uměl synchronizovat s jinými zařízeními bezdrátově a bez použití nějakého “synchronizačního software pro zařízení” typu iTunes nebo Zune.

Dále si dokážu představit takovéto zařízení např. při týdenním výletě, kdy si s sebou vezmu fotoaparát a tablet, místo toho, abych s sebou vláčel počítač. Prostě po konci denního focení vezmu kartu, strčím do čtečky v tabletu a zkopíruji (nikoli “inteligentně synchronizuji” ani podobné nesmysly) někam do složky, kde se pak podívám na krásném velkém displeji, jak fotky z daného dne dopadly. Rovnou je mohu vytřídit, abych při návratu k “velkému počítači” fotky mohl buď rovnou nahrát někam do archívu nebo je třeba předtím ještě poupravil v grafickém editoru. Jednoduché operace se soubory tak, jak je na ně člověk zvyklý, tedy žádné zbytečné proprietární nadstavby.

Celkem logicky z toho vyplývá, že dokud na tabletech poběží jakékoli systémy alá iPhone, stávají se z nich hračky a jakékoli peníze do nich vložené jsou tím pádem utraceny, nikoli investovány. Seriózní využití tabletů je podmíněno během plnohodnotného OS, nebo nějaké jeho odlehčené (odladěné) verze, bez nepoužitelných nadstaveb, znemožňujících klasickou práci se systémem.

Jednou z nejdůležitějších věcí, které musí tablet zvládnout bez mrknutí oka je navigace internetem. Toto pro mne není zvládnuto, pokud se takovéto zařízení spoléhá na draft HTML 5 a zcela ignoruje existenci doplňku Flash, celosvětově instalováného a používaného na 99% desktopů – nemluvě o dalších doplňcích jako Silverlight nebo Java. Nedostanete se tedy ani na váš bankovní účet, abyste mohli zaplatit fakturu za internet a tabletem po něm mohli brouzdat…

Je rovněž zajímavé sledovat velikost těchto zařízení. Krom iPadu jsou prakticky všechna ostatní zařízení relativně malá. Tablet chápu jako něco, co má sloužit k pohodlnému prohlížení – ať už je to čehokoli. Toho nelze dosáhnout, pokud není zařízení dostatečně velké a nemá dostatečně jemné rozlišení. Osobně vidím jako ideální velikost takovou, která se blíží formátu papíru A4. Taková velikost totiž umožní jak pohodlný příjem obrazových informací, tak i relativně pohodlné ovládání při složitějších úkonech (např. psaní nebo označování části obrázku).

A když už jsme u toho zobrazování: Nejúžasnější displej, který znám, je AMOLED od Samsungu (např. v telefonu Galaxy S). Proč ho tedy nedali do jejich tabletu za bezmála 20 000 Kč opravdu nevím. Protože se předpokládá, že tablet bude ještě mobilnější, než laptopy a dokonce netbooky, měl by displej být opravdu hodně neprůstřelný např vůči slunci, což běžný lcd displej moc není. AMOLED si v tomto ohledu vede o kousek lépe, ale stále je to displej, který je při použití na přímém slunci v opravdové nevýhodě (např. vůči e-inku).

Závěrem to tedy shrnu: Ideální tablet by pro mě měl být velký zhruba jako iPad (o kousek lehčí), běžící na Windows 7, se slotem na SD karty a USB konektorem, s AMOLED displejem a velkým rozlišením a kapacitním ovládáním, bluetooth, výdrží na baterie alespoň 7 h při zapnuté wifi a přehrávání filmu, a s cenou kolem 15 000 Kč vč DPH a vč. OS. Najde se někdo, ochotný takový tablet vyrobit? Pokud ano, dejte mi vědět a rezervujte mi prosím jeden kousek…


Legi Intellexi Condemnavi