Adobe CS5 – lepší nástroj pro pixelníky

April 12, 2010

Dnes v 17.00 hodin představilo Adobe novou kolekci nástrojů pro grafiky, webdesignery a vývojáře, fotografy, filmaře a producenty a samozřejmě sazeče. Jedná se o kolekce CS5 (Creative Suite 5), které se profilují pro různé oblasti výše jmenovaných profesí v tradiční sestavě Web, Design, Production a Master. A pokud byste náhodou váhali, kdože to jsou ti pixelníci, pak vězte, že to jsou pixeloví řemeslníci.

K samotné prezentaci

Ano, pozastavím se zde nad prezentací. Jedná se opravdu o pořádný krok kupředu, oproti prezentaci CS4, která se nesla v duchu jakéhosi kabaretního večírku natočeného lacinou filmařskou technikou.

Prezentace CS5 byla dynamická, moc hezky udělaná, zajímavá a hlavně k věci. Po krátkém úvodním proslovu CEO Adobe – Shantanu Narayena – přišel ihned na řadu sled pětiminutových segmentů, ve kterých byly evangelisty Adobe postupně představeny některé nové prvky v CS5. Celkem měla prezentace nové Creative Suite lehce přes hodinku – akorát na představení důležitých věcí, ale ne příliš dlouho pro to, aby zájemce unudila.

Výkon a zlepšení

CS5 se nese v duchu 64 bitů. V podstatě všechny aplikace náročné na výkon – Photoshop, Premiere, After Effects a další – podporují nativně 64 bit a dokážou tím pádem adresovat i více paměti. Grafické karty samozřejmě sehrávají také svojí roli ve zrychlování vykreslování různých filtrů a efektů, jako tomu bylo už u CS4.

Protože důvěrně znám především Photoshop a Dreamweaver, zajímaly mne novinky právě v těchto programech. Ty zde krátce představím a okomentuji. Protože jsou Creative Suite zaměřeny i na další oblasti, určitě si prohlédněte web Adobe, kde naleznete spoustu informací a Adobe.tv, kde je pro změnu hromada praktických ukázek práce s nástroji Adobe.

Photoshop

Z Photoshopu se stal skutečně program pro provozování magie. Alespoň tak jsem si připadal při sledování dovedností nové funkce “Content aware fill”. Jedná se o funkci, která na základě vyhodnocení celé fotografie, doplní pozadí po vystřiženém objektu. Představena byla ve dvou případech, kde pokaždé bylo pozadí relativně komplikované (i když celkem čisté). Výsledky vyplnění vzniklé díry po vystřižení určité oblasti jsou prostě dech beroucí.

Pokud si například přejete vyčistit obrázek od šumu (např. z noční fotky provedené mobilním telefonem), Photoshop CS5 nabízí skvělé výsledky – daleko lepší, než kterých jste mohli dosáhnout v předchozích verzích. Jako amatérského fotografa mne také zaujala možnost automatické korekce vad objektivu, podle vložených EXIF dat z fotografie. Photoshop zjistí jakým fotoaparátem s jakým objektivem byla fotografie pořízena a automaticky podle toho opraví vinětaci, chromatickou aberaci a pokřivení. Úžasné!

Dále je tu minibridge, který funguje přímo ve Photoshopu jako malý file manager pro obrázky, takže není potřeba překlikávat na opravdový Bridge. Mezi další vylepšení patří podpora lepší práce s HDR, štetce, které se chovají jako opravdové – přesto plně regulovatelné – štětce (nikoli jako tradiční Photoshopové štětce) nebo např. míchání barev na plátně, jako byste skutečně malovali štetci.

Dreamweaver

Dreamweaver moc změn od CS4 nedoznal. Hlavní změnou je zde zlepšené Live View – okno ve kterém se pomocí jádra WebKit renderuje okamžitě výsledek kódované stránky – ve kterém se nyní dá klikat a procházet webem. Dalši je funkce “Discover”, pomocí které dokáže Dreamweaver projít server side kód určitého souboru a nalézt k němu ostatní potřebné soubory pro běh aplikace. V demu ukazoval Greg Rewis tuto funkcionalitu na části templatu pro WordPress.

Adobe CS5 obsahuje nově i nástroj Omniture pro sledování obsahu a měření jeho výkonnosti (co do dosažení cílů, pro které byl daný webový projekt vytvořen). Hlavní výhodou oproti např. Google Analytics spatřuji v jeho integraci s Creative Suite, tedy možnost přímo měřit například Flashové kampaně ši weby a různé jejich podoby. Jedná se o velice zajímavý nástroj z hlediska marketérů, neboť mohou za běhu optimalizovat web díky naměřeným výsledkům analýz uživatelů.

Adobe Web Premium obsahuje nově Flash Catalyst a Flash Builder 4, takže vyhoví jak potřebám designérů bez nálady kódovat svůj výsledek (catalyst), tak potřebám vývojářů ActionScriptu, kterým nevyhovuje “přepaletkované” prostředí Flashe (Flex Builder 4).

Co říct na závěr?

Asi něco k cenám. Líbí se mi, že tentokrát Adobe zavedlo možnost upgradu ze všech verzí Creative Suite a dokonce z některých ze starších programů. Cena upgradu je závislá na tom, ze které verze upgrade provádíte. Pokud byste tedy spílali nad tím, že jste si před rokem koupili novou CS4 a skoro ihned na to vychází CS5, pak vězte že upgrade Web Premium z CS4 na CS5 stojí 599$ bez DPH. Podle Michala Metličky bude cena české lokalizované verze dokonce o 30% nižší než cena srovnatelné verze jinde v Evropě.

Vyplatí se na CS5 přejít? Ano, určitě kvůli lepšímu výkonu a hlavně funkcím, které za vás udělají tu “fachmanskou práci”. Celé CS5 pak sleduje i zjednodušení a zrychlení workflow. Adobe odvedlo opravdu skvělou práci!


3 Odpovědí na “Adobe CS5 – lepší nástroj pro pixelníky”

  1. klíčová otázka (po ceně) je: jak si poradí wine s cs5?

  2. Tak to zatím nevím. Každopádně bych stroj s těmito nástroji udělal jako nativní instalaci na Win nebo Mac, bez dalších vrstev, jako je wine…

  3. jelikož se snažím používat legální sw, tak pro mne windows platforma nepřipadá v úvahu a jelikož mám nový počítač zatím jen chvilku, trak se mi ani mac nechce kupovat

Legi Intellexi Condemnavi