Microsoft Web & Design Academy – Jak bylo?

April 14, 2010

Dnes proběhla v Kongresovém centru U Hájků akce Web & Design Academy, zaštícená Microsoftem. Jednalo se o celodenní akci, která byla tématicky rozdělena na dvě poloviny: 1. Webový vývoj a provoz a 2. Webdesign, podpora podnikání a e-marketing. Osobně jsem se zaregistroval na druhou jmenovanou, takže vám nyní přinesu své postřehy z této části akce.

Místo a organizace

Jako místo pro konání akce zvolil Microsoft neutrální půdu kongresového centra u Hájků, nedaleko metra C Florenc. Akci bylo vyhrazeno celé patro s multifunkční přednáškovou místností a s barem, kde se podávalo občerstvení. Přednáškovou místnost bylo možné rozdělit na dvě poloviny, takže každý ze dvou programů měl svoje soukromí. Během dne byla místnost 2x spojena dohromady, a to při úvodní řeči a těsně po obědě při zajímavém odreagovacím cvičení “Energy & Stress Workshop”.

Místo bylo zvoleno opravdu šikovně a občerstvení v průběhu dne opravdu bodlo. Měl bych jen jednu výtku, a to ke kávě: pokud nebyla přestávka, nebylo možné mít kávu nabízenou návštěvníkům akce, a bylo potřeba zcela nesmyslně kávu zakoupit v baru. Pohoštění jinak bylo bohaté a dobré. Každý z účastníků rovněž dostal obligátní igelitku s propagačními materiály, rozvrhem akce a CD Windows Web Server Installer.

Přednášky měly formálně vyhrazený čas, skoro vždy byl však čas přednášejícími překročen. Padala rovněž spousta dotazů od účastníků a na koho se nedostalo, mohl si odchytit přednášejícího o přestávce ve foyer a podiskutovat s ním.

Na konci akce bylo ještě slosování o pár cen, kterým dominoval Xbox Arcade.

K přednáškám

Úvodní řeč jsem kvůli dalším plánům ten den nestihl a dorazil jsem akorát na přestávku. První přednášku měl Petr Novák ze studia Novague a povídal o funkci designu, jeho vykrádání a inspiraci. Přednáška byla opravdu pěkně udělaná a přednášející vykládal zajímavě. Ve výkladu nechybělo ani pár vtipných historek “z natáčení”.

Druhou přednášku měl v režii Jan Havel, CEO firmy Actum a vykládal o procesech při zakázce na tvorbu větších webů. Účastníci se dověděli něco o project managerech a jaké jsou jejich úlohy v procesu tvorby webu. Řeč přišla i na to, kdy použít Lorem Ipsum a opět v sálu rychle vykrystalizovali jeho zarytí odpůrci, stejně tak jako jeho přívrženci. Po konci této prezentace nastal čas na oběd.

Po obědě přišel již výše zmíněný Energy & Stress workshop, kdy každý z účastníků dostal perkusní hudební nástroj nebo “chrastítko” a 20 minut se neslo v duchu afrických rytmů. Skoro to člověka přivádělo do tranzu 🙂 Rozhodně se ale jednalo o velmi zajímavý zážitek a publikem pak probíjel pozitivní náboj.

Třetí přednáška byla o Silverlightu. Přednášel ji Štěpán Bechyňský z Microsoftu a ukázal jeho využití pro off-browser aplikace a novinky a výhody Silverlightu 3. Řeč přišla i na implementaci Silverlightu na platformách Mac a Linux (Moonlight).

O search engine marketingu hovořil František Štrupl z H1. Mluvil všeobecně o SEO a SEM praktikách, které se využívají a na co se zaměřit při optimalizaci webu. Přednášku dost přetáhl, takže na dotazy se již nedostalo.

Pátým přednášejícím byl Martin Zikmund z firmy BusineesVize. Tématem jeho vystoupení byly kritické faktory úspěchu e-commerce projektů. Přednáška se tedy nesla opět v duchu project managementu a agilních metod, ale šla více do hloubky než přednáška Jana Havla. Po konci této přednášky nastala přestávka pro osvěžení.

Robert Šedivec z Microsoftu přednášel o možnosti čerpání grantů a vypracování projektů pro jejich úspěšné přidělení pro různé IT a educational projekty. Hned za ním nastoupil Martin Dittrich z MSIC Hradec Králové a krátce představil možnosti podpory vznikajících nebo ještě nevzniklých firem.

Třešničkou na dortu byla poslední přednáška o Windows Phone 7. Vedl ji Dalibor Krčmář z Microsoftu a představil zde hlavně interface a celou logiku za ním stojící, včetně historie jeho vývoje. Pár postřehů k Windows Phone 7:

  1. Podporuje plnohodnotný multitasking
  2. Podporuje Copy & Paste
  3. Aplikace budou dostupné pouze přes Windows Phone Marketplace
  4. Žádné nadstavby typu TuchFlo (od HTC) nebudou umožněny
  5. Implementátoři Windows Phone 7 jsou vybráni – WP7 nemůže implementovat každý
  6. Aplikace pro starší verze Windows Mobile nebudou s Windows Phone 7 kompatibilní

Akce skončila kolem 19té hodiny. Obecně mohu zhodnotit, že mi byla přínosem nejen kvůli nově nabytým znalostem, ale i kvůli nově nabytým kontaktům a samozřejmě lepší pochopení filozofie některých produktů Microsoftu. Budu se těšit na další takovou akci!


Legi Intellexi Condemnavi