Proč se mi líbí web Jaketoje.cz

February 4, 2010
Tags: ,

Nový web jaketoje.cz nabízí prostředí, kde mohou všichni lidé přispět svojí zkušeností ohledně nejakého produktu nebo služby. V podstatě se jedná o takový server pro sběr recenzí “z reálného života”. Hlavní výhodou zde je právě přispívání uživatelů jako takových, takže se zde (zatím) nesetkáme se zmanipulovanými recenzemi nebo zaplacenými vychvalujícími či odepisujícími články. Uživatel ani nemusí mít vytvořen účet, aby mohl příspěvek napsat. Je samozřejmě lepší účet vytvořit, protože potom máte možnost vidět všechny recenze, které napsal. Moje recenze jsou například zde: http://www.jaketoje.cz/profil/gianluca.

Při vstupu na web jste uvítáni stránkou, která slouží jako rozcestník mezi různými kategoriemi. Uvidíte zde i seznam nejnovějších recenzí (nebo také zkušeností) a nechybí ani vyhledávací pole s našeptávačem. Web je zaměřen všeobecně, takže je zde k nalezení skutečně všechno: od hodnocení autoškol, přes ledničky, RAM paměti, e-shopy a konče např. zvlhčovači vzduchu.

Jaketoje.cz je rovněž přehledně navrhnut a je skutečně jednoduché v něm dohledat kategorii nebo produkt, o kterém se chcete dovědět více nebo o kterém chcete napsat recenzi. Pokud kategorie, výrobce nebo produkt chybí, pak je můžete samozřejmě navrhnout. U kategorie a výrobce musí nejdříve proběhnout schvalovací proces, výrobek naopak můžete vytvořit okamžitě. Při návrhu se dokonce setkáte s možností automatického vyhledání obrázku na Googlu a pokud se žádný obrázek neshoduje s tím, o čem chcete psát, můžete jej samozřejmě nahrát z počítače.

Psaní recenze s sebou pak nese i takové věci jako:

 • Přidání vlastních zkušeností o produktu a jeho popis
 • Shrnutí
 • Přidání recenze z jiného webu, která se pak projeví formou odkazu
 • Výpis PRO a PROTI
 • Bodové hodnocení určitých předdefinovaných vlastností (specifické pro každý předmět)

Celkem je tedy patrné, že systém je navržen dobře a hlavně přehledně. Uživatelé pak mohou recenze i označit kladným nebo záporným hlasem a mohou se k danému předmětu vyjadřovat v diskuzi.

Jaketoje.cz je ještě čerstvý a probíhá u něj znatelný rozvoj. Nové prvky zde přibývají de facto každý týden, a “dětské nemoci” mizí velice rychle. Pokud bych ale tomuto webu měl vypíchnout nějakou chybu, tak mi zatím chybí možnost editace příspěvku (která je prý ale na seznamu mezi prvními adepty na vytvoření), pak nějaké API, kterým by se daly vypsat recenze třeba do widgetu pro sidebar WordPressu.

Věřím ale, že pokud přetrvá nadšení tvůrců (což pevně doufám, že ano) a nalezne-li se dostatek uživatelů, kteří tento web budou používat, bude Jaketoje.cz jedním z prvních míst, kam se jít podívat na recenze o plánované koupi.


3 Odpovědí na “Proč se mi líbí web Jaketoje.cz”

 1. Pěkný je, ale na třetí web stejného zaměření už fakt nemám sílu. Je to stejné jako s weby “kam do hospody”, kterých je taky víc než dost. Možná kdyby se lidi snažili být ve svých projektech originální a autoři původních děl kooperativní, mohly by do stávajících projektů přibýt zajímavé featury. Ale oni si to všichni musí napsat sami (což je bohužel docela pochopitelné) a weby po počátečním marketingu postupně vyhnívají.

 2. Faktem ale zůstává, že mě osobně Jaketoje.cz velmi vyhovuje jak svoji koncepcí, tak provedením. I proto jsem cítil potřebu ho doporučit dál…

 3. Dobrý den,

  chci poděkovat za článek a reagovat na Mikiho:

  Při návrhu projektu jsme vycházeli z vlastní potřeby. Určitě před koupí výrobku nebo využití určité služby/organizace/instituce hledáte dojmy od běžných lidí, abyste věděl “do čeho jdete”. V naprosté drtivé většině případů jste nyní vyhledávači odkázán na diskuze u e-shopů, Heureku, blog jednoho člověka, nebo na nepřehledná fóra, kde se diskutující často dostanou k úplně jiným tématům, než jsou zkušenosti (je to přece jen diskuze, ne seznam zkušeností). Uznávám, že i z těchto zdrojů se ty zkušenosti dají vyčíst, nám ale přišlo, že bysme celý proces hledání a psaní zkušeností mohli mnohem zjednodušit a zpřehlednit a také doplnit o praktické funkce (nápadů máme spoustu), zkrátka že by všechno mohlo být na jednom moderně zpracovaném, přehledném portálu, zaměřeném čistě na zkušenosti a NIC JINÉHO, žádné násilné napojení na jiné weby nebo e-shopy, žádné reklamy přes půl obrazovky (reklamy časem pochopitelně plánujeme), placené recenze apod.
  Ano, existuje více podobně zaměřených webů. Nejvíce se nám blíží Heureka, která je však hlavně o srovnávání cen a hodnocení e-shopů a dále poradte.cz, které má zase prakticky podobu fóra – tj. opět problém s přehledností, ale jinak u nás myslím nic většího není. Nakonec, zeptejte se někoho mimo obor na stránku, kde se před nákupem zajde podívat na zkušenosti uživatelů … skoro nikdo z “běžných” lidí Vám žádnou neřekne, nicméně potom dodají “no, už jsem si víckrát říkal, že by se něco takového hodilo…”.
  Takže ano, podobné projekty existují, nejsou však dle našeho názoru dobře zpracovány nebo mají trochu jiný účel.
  Tím Vás nechceme přesvědčovat, že Jaketoje.cz bude bůhvíjak dokonalý projekt, ale chtěl jsem Vám dokázat, že tu pro podobný web existuje prostor.
  V čem však budeme naprosto jedineční a zaručeně co neposkytuje žádný web, je možnost hodnotit nejen výrobky a komerční zařízení, ale i organizace, instituce a podobně … v praxi to budou úřady, nemocnice, řemeslníci, kluby a tak dále (vložení konkrétních položek proběhne zanedlouho hromadně).
  A do budoucna bychom se měli odlišovat také řadou užitečných funkcí, které zatím nechceme prozrazovat.
  Z těchto důvodů věříme, že Jaketoje.cz si své místo najde.

Legi Intellexi Condemnavi