Features

September 14, 2012

Ano, mám rád občasné revoluce, ale obecně se považuji spíše za člověka staré školy. A ano, jsem velkým fandou Microsoftu, protože se mi líbí produkty, které vydávají, software, se kterým pracuji a čerstvý přístup, který mají k tak citlivým součástem jejich portfolia, jako Windows a Office. Zkrátka se pokroku nebojí.

Vždy jsem ale respektoval i Apple a hlavně Steva Jobse – jeho neuvěřitelné prezentační schopnosti a umění vymyslet a prodat něco, co tu ještě nebylo. Vzpomínám na první iPhone, na to, jaká touha mne poháněla, abych jej alespoň viděl, nedej bože, že bych si ho jednou i koupil.

Pamatuji se, jako dneska, na iPod, který jsem v obchodě držel v ruce a kvůli kterému jsem si v bance – tehdy ještě jako student – zřídil větší kontokorent. I penzijní připojištění jsem si kvůli tomu musel zřídit.

A pamatuji se, jak jsem se radoval, že to díky Stevovi bude na světě skvělý tablet, iPad. Vidina bezpapírového přístupu práce s dokumenty a práce s webem se zdála být na dosah.

Ani jeden z těchto přístrojů ale nikdy neskončil v mém vlastnictví. iPhone se ukázal, že prakticky nic neuměl. Místo něj mám nakonec Samsung Omnia, který ke své plné spokojenosti využívám již čtvrtým rokem. Místo iPodu, který jsem v tom obchodě opět odložil do regálu, mám vynikající přehrávač od Sony, osvobozen od všech restrikcí nahrávání, DRM a jiných nepříjemností. A místo iPadu? Doufám, že mi do ruky padne Surface. Ale o tom mluvit nechci.

Steve byl vzácný člověk. Měl vizi, kterou uměl realizovat, prezentovat a monetizovat. Šlo mu to skvěle a lidi ho zbožňovali – včetně mě. Když měl keynote, vždy jsem se na ní s chutí podíval – nemohl jsem dospat! Co jsem nejvíce obdivoval, byla esenciální jednoduchost, kterou prezentoval své produkty. Žádné kudrlinky, žádné features. Čistý utilitarismus, který z jeho produktů zářil, mne vždy dokázal nadchnout.

Odešel Steve a odešel i jeho přístup.

Na keynotě iPhone 5, která byla výrazně delší, než na co jsem byl zvyklý, zazněla záplava – vyložené tsunami – informací. Informací, na které nejsem u Apple připraven. Tolik čísel z trhu, tolik informací o   Retina displayi, tolik informací o bezdrátových sítích, tolik informací o tom, kteří mobilní operátoři budou ve světě umět LTE! Uff. A to nemluvím o featurách, kterými byla celá dvouhodinová keynote naprosto prošpikovaná… A proč byl proboha na konci keynote nových Apple produktů čtvrthodinový koncert Foo Fighters?

Setrvační fanoušci Apple v publiku neustále tleskali. Daleko více, než publikum na keynote Amazonu, kde Jeff Bezos prezentoval fantastický Kindle Paperwhite, a kde uvedl jednu důležitou věc: lidé nechtějí gadgets. Lidé chtějí perfektně fungující služby a to je velká pravda.

Myslím, že Jeff má skvěle nakročeno. Amazon je u mě novým Applem.


Legi Intellexi Condemnavi