Jednotné nabíječky pro mobilní telefony ?

February 16, 2009
Tags:

Evropská komise opět zasahuje. Podle slov serveru Lupa.cz požaduje Evropská Komise sjednocení konektorů nabíječek pro mobilní telefony. Spousta výrobců již dnes k tomuto účelu využívá konektor mini USB.

V době, kdy se mobilní telefon stává spotřebním zbožím, stejně jako třeba kalhoty nebo boty, je na místě pomyslet na to, kam se starými přístroji a jejich příslušenstvím. Pokud se vám stane, že máte doma již několikátý mobil, určitě vás pálí ten starý vyhodit. A tak se vám válí doma, spolu s nabíječkou, která k němu neodmyslitelně patří. Někteří operátoři, jako třeba T-Mobile, vyzvali své klienty k odevzdání starých zařízení k recyklaci a tím pádem pomohli naší planetě od zbytečné zátěže, která by zcela rozhodně nastala, kdyby nebyla tato zařízení správně zprovozena ze světa.

A právě o té environmentální zátěži to je… Trnem v oku EK je právě situace, kdy každý výrobce má jiný typ nabíječky pro svůj mobil. Na jednu stranu je to pochopitelné – konkurenční výhoda, technologické požadavky a postupy, patenty atd… Pokud máte ale třetí mobil od stejného výrobce a dostanete k němu další nabíječku, která je navíc jiná než obě předchozí, odpadu přibyde a surovin na zemi ubyde.

Nápad tedy je, že všichni výrobci budou mít stejné napájecí rozhraní, aby nevznikal zbytečně odpad pri výměně telefonu. Rozhraní by tedy bylo standardizováno pro včechna zařízení, která by zvažoval výrobce nabízet v EU.

Otázkou zůstává, jaké to nakonec bude rozhraní – jestli nějaké stávající (třeba mini USB) nebo něco nového. Upřímně řečeno, tento nápad se již ujal v trochu jiném segmentu: prodej tiskáren/monitorů. Ty mají také unifikované rozhraní a prodávají se bez kabelu. Přednosti USB jsou jasné – uživatel má svobodu pohybu se zařízením a ví, že ikdyž nemá kabel, ale soused ano, může mobil bez problémů třeba nabít, nebo použít jako externí disk.

Osobně jsem na další postup velice zvědavý, leč imperativní postoj EK se mi zdá – ostatně jako obvykle – zcela nemístný a připomíná mi spíše komunismus. Pocity stranou, pokud by chtěla EK poradit ode mě, radil bych jim podpořit vývoj elektro-indukčního napájení (funguje třeba perfektně v tabletech Wacom [pdf]) a existují již experimentání nabíječky, schopné bezdrátově najednou nabíjet telefony, fotoaparáty, mp3 přehrávače atd. (všechny jsou k tomu samozřejmě uzpůsobené). Takto by zcela odstranili problém nabíječek a elegantně vyřešili kabelovou smršť, která trápí nejednoho elektronadšence 🙂


Legi Intellexi Condemnavi