Netgear ReadyNAS DUO – recenze a dojmy

June 20, 2009

Po kataklyzmatickém konci mého dosavadního datového úložiště, kterým byl 500 GB Western Digital MyBook Pro Edition a totální laxnosti WD mi jakkoliv odpovídat na žádosti o reklamaci, rozhodl jsem se, že urychleně potřebuji sehnat náhradu. Takovou náhradu, kde bych se nespálil jako v předchozím případě a nepřišel o stovky GB dat.

Nejkritičtější data jsem měl samozřejmě automaticky zálohovaná na dalších 2 místech pomocí nástroje SyncToy 2.0. Stejně jsem ale nemohl mít zálohované všechno a proto některé produktové fotografie nebo podklady pro starší projekty přišly vniveč.

Potřeboval jsem tedy najít řešení, které by vyléčilo mouchy předchozího disku a to konkrétně:

 1. Redundantní diskové pole (třeba RAID-1)
 2. Možnost přímého připojení k síti
 3. Dobrá administrovatelnost
 4. Nejlépe standalone řešení pro přístup k datům (třeba přes FTP server)
 5. Nesmělo se jednat o externí disk

Posledním bodem se celá situace značně komplikuje. Traduje se totiž, že disky v externím provedení bývají méně kvalitní a mohou se za určitých podmínek přehřívat (obzvlášť, jsou-li v plastovém šasi).

V úvahu tedy přicházelo pouze pár řešení – Malý server (třeba založený na Linuxu nebo na Windows), nějaký externí kovový boxík na disk nebo konečně NAS (Network Attached Storage).

Celkem rychle odpadly boxíky, protože těch, které pojmou dva disky je jak máku a ještě méně jich zvládá byť sebemenší samostatné úkoly. Server se naopak zdál být finančně, prostorově a administrativně zbytečně náročný a tak vyhrál NAS.

Volba modelu

Po krátké informativní seanci na internetu mou pozornost rychle přitáhl model ReadyNAS DUO od firmy Netgear – konkrétně model RND2000, který neobsahuje žádné disky. Nad disky jsem chtěl mít kontrolu a vybrat si je separátně. Bohužel ReadyNAS má celkem limitovaný počet oficiálně podporovaných disků. ReadyNAS Duo je stavěn na Linuxu a ovládá se celý přes webový interface a/nebo přes program zvaný RAIDar. Zde může vznikat trochu zmatek v názvech, protože RAIDiar je klientský ovládací software, zatímco RAIDiator je firmware pohánějící NAS.

Volba Disků

Původně jsem zamýšlel osadit NAS dvojící Western Digital Caviar Green WD10EADS. U Greenů je však problém s Linux-based operačními systémy (ReadyNAS je na Linuxu založen). Green má totiž různé technologie, kterými pomáhá snižovat spotřebu a mimo jiné má technologii tzv. “parkování čtecích hlav”. Bohužel linuxové systémy zapříčiňují nezřídka anomální aktivitu parkování hlav. Provádí se stovky tisíckrát (místo desítkykrát) a hlavy se tak velice rychle odporoučí. U WD se na tuto vadu navíc nevztahuje záruka. Pravděpodobně budou disky Green podporovány v budoucnu, po aktualizaci firmware RAIDiator, ale zatím nepřichází pro použití s ReadyNAS v úvahu, takže musely z kola ven.

Další na pořadníku byly Western Digital Caviar Black WD1001FALS (ano, i přesto, jakým zklamáním pro mě WD je v oblasti péče o zákazníka, stále nabízí v současnosti jedeny z nejlepších disků). Black je výkonný disk, leč při použití v RAIDu se nechová moc dobře. Tyto disky totiž vstupují jednou za čas do určitého “deep recovery módu” a tím pak RAID ovladač narazí na timeout. Podle všeho přechází Black do deep recovery módu zhruba jednou za 2 dny. Tyto disky nepodporuje Western Digital pro použití v RAIDových polích.

Posledními modely WD, které jsou podporovány jak Netgearem tak i samotným WD pro použití v RAIDu jsou Western Digital RE3 WD1002FBYS (stránka se může objevit v ruštině – chyba u WD) a Western Digital RE2-GP WD1000FYPS. Jedná se o “enterprise edice” a představovaly by ideální volbu, kdyby jejich cena nebyla bezmála dvojnásobná oproti “neenterprise” edicím. Tato volba tedy také padla.

Vzhledem k tomu, že společnost Seagate má nyní nemalé problémy s výrobní kvalitou jejich disků, zcela jsem ji přeskočil a dostal se až na finálního jednoho kandidáta – společnost Samsung. Její model Samsung Spinpoint F1 HD103UJ byl poslední z adeptů na osazení do NASu. Vyhrál a nyní se tiše točí dvojice jeho zástupců na mém stole.

Co je na ReadyNASu tak báječného ?

Prvně je to systém X-RAID (eXpandable RAID). Je nastavený již v základu a dovoluje automatické vytváření redundantní zálohy na druhý disk v ReadyNAS. Pokud by se stalo, že se jeden disk porouchá, stačí ho za běhu (zařízení podporuje Hot-Swap) vyndat,  nahradit novým a ReadyNAS na něj automaticky začne kopírovat data z funkčního disku. Obdobným způsobem je možno zvětšit kapacitu zařízení, kdy se vyndá jeden disk a nahradí se novým větším. Totéž se po konci transferu dat udělá s druhým a kapacita je nyní rovna velikosti nového disku (nových disků). Maximální velikost jednoho disku, který může v ReadyNAS pracovat je v současnosti 1,5 TB (předpokládám, že v budoucnu nebude problém ani se 2 TB).

Konektivita celého zařízení je také velice dobrá. ReadyNAS je možné připojit gigabitovou rychlostí. Na samotném zařízení jsou přítomny i tři USB porty, ale těmi nelze zařízení připojit do PC jako obyčejný mass storage. ReadyNAS je totiž poháněn svým vlastním malým operačním systémem, takže USB tu jsou pro připojení např. dalšího disku nebo flashky. Po připojení tiskárny poslouží dokonce i jako tiskový server.

ReadyNAS poslouží i jako FTP, HTTP(S), iTunes, DHCP nebo WINS server, může se připojit do sítě BitTorrent a stahovat, aniž by bylo potřeba zatěžovat tímto úkolem počítač nebo můžete streamovat třeba HD video do Xboxu. Můžete vytvářet na disku různé “oddíly”, které můžete sdílet jako separátní složky/disky. Můžete tyto oddíly sdílet bez omezení nebo na ně vytvořit omezený přístup a oprávnit pouze některé uživatele (definované v ReadyNAS). Tito uživatelé mohou mít i přístup na různé služby poskytované zařízením přímo do internetu, jako právě FTP nebo HTTPS. Existují i doplňky, které zastávají např. funkci online fotogalerie – stačí jen určit složku a můžete sdílet obrázky na disku s celým světem. S posledním firmwarem může ReadyNAS sloužit pro počítače s Mac OSX jako zálohovací prvek Time Machine, neomezujíc tak uživatele na předražené a relativně nepraktické zařízení Time Capsule od Apple. Zálohování může být automatizováno i nastavením zálohovacích ůkolů přímo v ReadyNAS, bez instalace softwaru na klientské počítače.

ReadyNAS má i rozšiřitelnou paměť – v základu je s 256 MB, jde se dostat ale i na 1024 MB. Tento upgrade je vhodný při masivnějším využití funkcí jako různé servery nebo pro síťový tisk menšího podniku. Pro běžné použití však bohatě stačí základní, velice bohatá výbava.

Poslední firmware RAIDiator 4.1.5 přináší i zajímavou novinku, zvanou Ready Vault. Ready Vault umožňuje spojit vícero zařízení Ready NAS (a nejen DUO, ale i PRO, NV+ atd..) v cloud, takže jsou všechna data přístupná po přihlášení do služby Ready Vault. Všechno toto je zajišteno pouze zařízeními ReadyNAS. 

Netgear ReadyNAS Duo je krásný kousek železa – doslova. Po vybalení není tak velký, jak se jeví na fotografiích. Stojí na nízkých matně stříbrných nožičkách a jeho černé celokovové šasi bude nejen zdobit vaší pracovnu, ale bude efektivně odvádět teplo od vašich disků. K tomu velmi dopomůže i větráček umístěný vzadu a tahající vzduch přes vnitřek celého zařázení (když poprvé ReadyNAS nastartuje, provádí kalibraci větráčku. Ten se tak nejdříve točí na plné otáčky a postupně se ustálí kolem 1600 – 1700 rpm).

Záverečné zhodnocení

ReadyNAS Duo je pro mne tou pravou volbou pro bezpečné ukládání dat a k nim pohodlný přístup. Mohu jedině doporučit i jako náhradu za malé servery v kancelářích. Pokud jste se rozhodli pro jeho pořízení, pak určitě prozkoumejte stránky www.readynas.com, kde je o těchto zařízeních spousta informací, které byste neměli přehlédnout.


32 Odpovědí na “Netgear ReadyNAS DUO – recenze a dojmy”

 1. Ty jo, vypadá to moc zajímavě, ale nejsem si jistý, jestli ty jeho funkce co má navíc oproti třeba http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=54085 (i když WD teď asi moc rád nemáš) stojí za ty cca 4000 navíc…

  BTW, oprav si některý odkazy… 😉

 2. Jo diky za upozorneni na ty odkazy, nejak jsem si toho nevsiml 🙂 Jinak co se tyce toho WD Studio II: problem je v tom, ze sice nakonfigurujes RAID, ale kdyz se jeden z disku rozhasi, musis otevrit obal a tim porusis zaruku. Navic je obal plastovy a navic nema WD servis v Cechach. Konecne je tady rozdil i v chlazeni, kdy WD je pouze “zabaleny” v obalu z plastu (pravda stylovem), ale ReadyNAS je celokovovy, aktivne chlazeny vetrakem, ktery se autoreguluje na zaklade teploty z cidel. Konecne je tady i celkove zpracovani, operacni system, samostatne splnitelne ukoly atd…

 3. Pokud si toto zarizeni budete porizovat a budet chtit vyuzit i USB print server, zjistete si, zda podporuje vasi tiskarnu.
  Podporovanych tiskaren je zalostne malo, tudiz vidim toto zarizeni jako PS nepouzitelne http://www.readynas.com/?page_id=91

 4. Bohuzel je mnozstvi podporovanych zarizeni, nejen tiskaren, ale i disku dost omezene. Pokud ale nekdo planuje dopredu upgrade sveho it parku, ma situaci o to jednodussi, ze muze konzultovat prave stranky http://www.readynas.com, kde se muze o kompatibilitach dovedet vice. Vicemene ale plati, ze s novejsimi firmwary prichazi i sirsi podpora zarizeni…

 5. […] k notebooku nepřenosné úložiště (externí pevný disk nebo NAS – Network Attached […]

 6. Taky jsem na jaře pořídil ke spokojenosti tento NAS. Koupil jsem do něj dva výrobcem doporučované disky WD WD5000AACS Green, všechno je v pohodě až na to, že řeším problém s přístupem k datům DOSového účto programu, kterému se čas od času stane, že zahlásí chybu zápisu na disk. Narazil jsem při hledáni řešení problému napříč internetem na tento článék a tak začínám po tom co jsem ho přečetl, přemýslet jestli chyba není v použití právě toho Green disku a nebo je chyba jinde. Když jsem stejný datový adresář sdílel na běžné pracovní stanici vše funguje bezchybně. Prosím, nemáte někdo poznatek co je špatně?

 7. Deny -> Predevsim je potreba rict, ze tento NAS ma unix-based firmware, a proto komunikace do prostredi Windows probiha na zaklade Samba protokolu. Predpokladam, ze ucto pod DOSem porad provozujes pod Windows. Myslim, ze chyba muze nastavat prave zde. Pokud by se ti nepodarilo situaci napravit, zkusil bych udelat hlavni ulozni prostor ucetnictvi na lokalnim disku a pak ho jen nekolikrat denne zalohovat na NAS bez nutneho pristupu ucetni aplikace primo do NASu…

 8. Zdar.

  Tento nas jsem také zakoupil cca pred měsícem. Používám v něm 1x SEAGATE ST31500541AS hdd 1.5TB SATA2-300 5900rpm 32MB Barracuda 7200 LP . Řekl bych bez problémů. Aspoň teda nejsou vidět. Konfiguraci jsem napodruhé po cca 8 hodinách pokusů zvládl. Napoprvé se to nějak zblblo (po instalaci ukazoval, že je ok, ale 100% z kapacity obsazeno) a musel jsem disk nechat vyčistit nějakým prográmkem. Vše momentálně funguje. Jen mě překvapuje poměrně malá rychlost max 13MB/s. Chápu, že je to Green, ale domnívám se že za tu rychlost nemůže to Green. Jaké jsou vaše zkušenosti. Jo také jsem tam nahrával něco přes Wi-Fi a případě přerušní datového toku ( třeba vypnutí Wi-fi) dochazi k malému poškození file systemu (nesmazatelné soubory) tyto chyby nešlo přes SW NASU uplně opravit. Mám tam 2 mrtvé nesmazatelné soubory :-(. Zatim Ahoj

 9. To je zvlastni… Mas na NASu a discih nainstalovany nejnovejsi firmware?
  Co se tyce rychlosti, tak je malicko pomalejsi nez treba u bezne pripojeneho disku na siti, naformatovaneho do ntfs, protoze se tady jedna o komunikaci pres samba protokol a ten je malicko pomalejsi. Ale je to prinejmensim zvlastni, protoze jsem ted vyzkousel kopirovani z NASu na pocitac pres lanku a jelo to zhruba kolem 50 Mbitu.
  Muzu te kazdopadne odkazat na readynas forum http://www.readynas.com/forum/ pomoci ktereho jsem ja sam jiz par problemu take vyresil…
  Dej ale urcite vedet, jak ses s tim popral!

 10. Na forko Mrknu a dám vědět. A tech 50Mbitu jsi myslel “byte” nebo “bit” tech mych 13MB/s je 104Mb/s? Me jinak Gb sit jede cca 25-35MB/s.

 11. To jsem myslel “bit” (koukal jsem do spravce zarizeni a moje 100Mbit sit jela kolem 50 – 60%)…

 12. […] na vaší bezdrátové síti doslova milión let, než se načte obsah ze síťového disku nebo NASu, pak to může zpravit toto jednoduché […]

 13. Prosím o radu. Nemohu nastavit připojení přes FTP. Mám router Linksys WRT54G. Zřejmě tam bude “zakopán pes”. Pomůžete mi?

 14. Beze vseho: ke zprovozneni FTP je potreba udelat nekolik kroku:

  1) na routeru povolit port pro ftp v nabidce NAT tabulce. Zde je potreba nastavit, aby se forwardoval port 21 (typicky pro ftp) na interni ip adresu, kterou router pridelil ReadyNASu (napr. 192.168.1.2)

  2) Na ReadyNASu je potreba nastavit takzvane “Masquearade”. To zajisti, ze se NAS bude tvarit jako vase externi ip adresa (kterou vam pridelil poskytovatel internetu – napr. 81.213.23.15). Toto nastaveni je v poslednim policku v ovladani FTP serveru na ReadyNASu.

  3) Presvedcte se, ze se FTP server opravdu spustil. Nekdy se stane, ze po jeho spusteni je zaskrtavatko sice zaskrnute, ale server se nerozebehne. Staci odskrtnout a zaskrtnout znovu a server se rozebehne.

  4) Je potreba mit vytvorene “Shares”, ktere chcete k jednotlivym uctum priradit a pak samozrejme “Users”, ktere chcete priradit k tem shares. Pokud chcete tedy vytvorit ucet napr. vasemu kolegovi, musite jit do “Shares -> Add shares”. Jako name date treba “kolegovo-ftp” a odskrtnete public access.

  5) Dale je potreba vytvorit uzivatele a to pod “Security -> User and grou accounts -> Add user” a vytvorit prihlasovaci udaje pro vaseho kolegu. Takze napriklad Name: franta, Email: franta@email.cz, Password: tajneheslo a pokud chcete, muzete nastavit i limit pouziti FTP. Pri zanechani na 0 uzivatel Franta nebude mit zadny limit

  6) poslednim krokem je prirazeni uzivatele k jeho uctu. Staci jit do “Shares -> Share listing” a vybrat uzivatelovo ftp – tedy v nasem pripade “kolegovo-ftp” a klepnout na sede tlacitko ve sloupci FTP. Tam je potreba zaskrtnout ctverecek u “Write-enabled hosts” a do “Write-enabled users” napsat uzivatelske jmeno (pripadne jmena, oddelena carkou), ktere ma do tohoto prostoru pristup. V nasem pripade by tam tedy bylo “franta”.

  Aby se uzivatel prihlasil na ftp, musi do sveho ftp klienta zadat tyto udaje:
  Adresa: Vasi externi ip adresu od poskytovatele internetu (zjistite ji treba na http://www.whatismyip.com)
  Username: jeho uzivatelske jmeno (v nasem pripade franta)
  Password: heslo, ktere jste mu priradil (v nasem pripade tajneheslo)

  Pokud si chcete overit funkcnost, nemuzete se pripojit ze sveho vlastniho modemu, musite externe z internetu. Bud pozadejte nekoho jineho, kdo nesdili vase pripojeni nebo se muzete zkusit prihlasit pomoci webove sluzby, napr. http://www.net2ftp.com/

  Doufam, ze vam tento navod pomuze 🙂

 15. Díky za návod.
  Problém je však v tom, že ohledně nastavení NAT mám v routeru pouze a jen možnost “Filter Internet NAT Redirection”. Jinak nic jiného.
  Zato tam mám možnosti:
  Port Range Forward
  Port Triggering
  DMZ
  QoS

  Jestli je možnost, mohu Vám zaslat “fotky obrazovek” s možnostmi.

 16. Ještě k Vámi napsanému bodu 2)

  Do pole Masquerade as: – mám tam vložit tu veřejnou IP adresu? Dosud tam mám předvyplněn název NAS, který se mi i zobrazuje v síti

 17. Tak k tomu prvnimu problemu: Jedna se o moznost Port Range Forward. Tam je potreba nastavit range 21 – 21 na IP adresu readynasu.
  K druhe otazce: Do pole masquerade as vlozte vasi externi IP adresu.
  Jinak adresa na mou postu je gianluca(zav|nac)gtweb.cz

 18. Zdravím,
  zakoupil jsem tento NAS a vse jsem celkem bez problemu nastavil a rozchodil. Jen s jednou zahadou si nemohu stale pomoci. Jde mi o to, ze v ramci mistni site mam zapojene dva prehravace Sony PS3 a rad bych jednomu povolil pristup ke sdilenym slozkam v NAS a druhemu tento pristup odeprit. Vim, ze napr. u sitoveho disku WD je mozne nastavit povoleni pristupu po zadani MAC adresy konkretniho PS3. Budu velmi vdecny za radu jak na to. Dekuji

 19. Ahoj,
  To je docela zajímavé… V Shares -> Share listing -> [share kterou potrebujes] -> [protokol pres ktery se PS3 pripojuje] můžeě zkusit nastavit uživatele, kteří se mohou připojit. Musíš ale zrušit guest access, takže se každy uživatel (musí připojit). Můžeš pak pro kraždé zařízení mít jednoho uživatele nebo mít jednoho uživatele pro všechna zažízení. Toto je ale jen můj odhad, takže nevím jestli to bude fungovat. Pokud ti můj text nepomůže, pak se zkus podívat na http://forum.readynas.com

 20. Díky za bleskovou odpověď. Vyzkouším to a uvidíme. Každopádně dám vědět jak jsem pořídil.

 21. Zdravím,
  tak jen pro zajímavost, problém s nastavením různých přístupových práv pro mediální přehrávače přes DLNA, jsem vyřešil. Vcelku jednoduchou instalací addonu s Twonky Media 5.1.3 . Vše teď běhá tak jak má 🙂

 22. Perfektní!

 23. Hezký den,
  nemohu se dostat do administrativního rozhraní NAS. Když spustím RAIDar, tak mi to načte, vidím IP adresu zařízení, ale jakmile kliknu na Setup, tak se mi otevře prohlížeč s tím, že se vyskytla chyba a že nemůže navázat spojení se serverem.
  Naposledy – když mi to fungovalo – jsem nastavoval FTP připojení. Přes FTP se na NAS dostanu, v síti jej také vidím, pouze ta administrace nefunguje. Poradíte mi?
  Díky.

 24. … problém vyřešen, pomohlo vypnout a zapnout zařízení …

 25. Základ všeho IT opravování: vypnout a zapnout 🙂

 26. Zdravím,
  můžu poprosit o radu jak dostat zařízení do továrního nastavení, neznám totiž jeho IP adresu, která je zřejmě nastavená napevno? Pokouším se o to, zatím neúspěšně, pomocí tlačítka reset na zadní části. Děkuji za radu, předpokládám, že po uvedení do továrního nastavení obdrží NAS adresu od DHCP.

 27. Dobrý den,
  koupil jsem do poslední chvíle funkční Netgear, ale bez HDD.
  NAS byl restartován resp. uveden do továrního nastavení.
  Poté jsem si nainstaloval RAIDar a zapojil NAS k routeru. Přes DHCP NAS obdržel IP 192.168.1.2 (RAIDar ji viděl také). Problém je, že se ale nemohu dostat do administrace (192.168.1.2/admin).

  Je možné, že se do administrace nedostanu jen kvůli absenci HDD ?

  Cyklycky bliká modrá LED a zelené LEDky střídavě 2x dlouze/3xkrátce.

  Děkuji moc za Vaše rady !

 28. Dobrý den Dave,
  bohužel jsem se do takové situace nedostal, takže neumím posoudit. Kdybyste měl možnost si od původního majitele alespoň na zkušební start jeden disk půjčit, mohl byste zkusit start s originálním diskem. Spíš mi to ale připadá jako problém při návratu do továrního nastavení. Zkusil bych tedy zapátrat na http://www.readynas.com/forum/ nebo zkusit ještě jednou restart do továrního nastavení…

 29. Díky za informaci.
  Originální HDD jsou bohužel již v tahu.
  Zkusil jsem i HW reset (30sekund podržet tlačítko power po startu) a dostal jsem se do stavu, kdy ventilátor jede naplno, přitom bliká modrá power LED a trvale svítí zelená LED č.1. Po 20minutách se stále nic nedělo a tak jsem usoudil, že se zřejmě NAS nějak zasekl, odpojil jsem jej od sítě a znovu ho nastartoval. NAS opět naběhl do fáze, kdy cyklycky bliká modrá power LED a zelené LEDky střídavě 2x dlouze/3xkrátce (v routeru vidím jeho lokální IP 192.168.1.2 i MAC adresu, ale jeho název je prázdný). Vstup do administrace je opět nefunkční.

  Jak tak koukám, tak jsem zřejmě v pasti… :-/

  Nikde jsem nenašel, jestli třeba lze nahrát nový firmware pomocí flashdisku a bez grafického rozhraní, tj. pouze zasunutím flash disku do USB ?

 30. Tak už je problém vyřešen. Bez vloženého HDD opravdu není možné spustit administraci NASu 🙂
  Snad tato informace pomůže dalším “nezkušeným”…

 31. Jsem rád, že to nakonec dobře dopadlo. Osobně jsem toto také nevěděl…

 32. Prosím o nakopnutí, jak lze a přes jaký port použít WOL (wake on lan) pro ReadyNAS V1 ?

  Děkuji moc.

Legi Intellexi Condemnavi