Virtualizace XP ve Windows 7 – co by vám nemělo uniknout

May 14, 2009

Kdo se dostal k poslední RC verzi Windows 7, mohl si vyzkoušet zabudovanou virtualizaci Windows XP. Windows 7 budou mít totiž vestavěnou možnost virtualizace XP, aby bylo uživatelům dopřáno co nejsnažší migrace mezi jejich současnými operačními systémy Windows XP a novými Windows 7 a to bez ztráty možnosti použití jejich programů, které nejsou s novým OS kompatibilní.

Virtualizace Windows XP staví na platformě Windows Virtual PC a bude přítomna pouze ve verzích Windows 7 Professional, Ultimate a Enterprise.

Virtual PC využíva virtualizaci hardware, takže pokud budete chtít využívat virtualizovaná XP ve Windows 7, musíte při pořízení HW s tímto záměrem počítat – váš procesor musí může podporovat hardwarovou virtualizaci (pro lepší výkon virtualizovaného systému). Od března 2010 bude Winodows Virtual PC pracovat i na bázi softwarové virtualizace – není tedy potřeba HW s podporou virtualizace. 

Oba hlavní výrobci procesorů – Intel i AMD – mají v jejich dnes v nabídce ve valné většině procesory podporující virtualizaci. Pro Intel je to Intel Virtualization Technology (Intel VT) zatímco pro AMD se jedná o AMD Virtualization (AMD-V) a naleznte na jejich stránkách nástroje, kterými můžete ověřit, zda-li je váš procesr kompatibilní s virtualizací.

Na adrese http://processorfinder.intel.com/Default.aspx můžete například ověřit procesory Intel. Zadáte zde typ procesoru, a pak z nabídky “Supported Features” vyberete “Intel Virtualization Technology” a date filtrovat výsledky.

Pokud váš hardware npodporuje virtualizaci, není možné je stále možné Virtual PC používat. Hodláte-li tedy migrovat na Windows 7, a stále budete potřebovat programy kompatibilní s Windows XP, je více než žádoucí, abyste v rámci navýšení výkonu vašeho virtualizovaného systému, ověřili možnosti virtualizace na vašem HW, ať již současném nebo plánovaném.


1 Odpověď na “Virtualizace XP ve Windows 7 – co by vám nemělo uniknout”

  1. […] hodláte provozovat nativní virtualizaci Windows XP ve Windows 7, přesvdčete se, zda máte procesor s podporou […]

Legi Intellexi Condemnavi