Automatické zálohy ve Windows 7

November 9, 2009

Před nedávnem vyšel můj velký článek o zálohování a různých jeho možnostech. Pokud jste  vlastníky nejnovějších Windows 7 a zajímáte se o možnosti zálohování, nabídne vám tento systém vestavěný nástroj pro zálohy, který lze velice snadno nastavit a používat.

Windows 7 mají nativní nástroj pro zálohování, takže není potřeba používat žádný z programů třetích stran. Pomocí Windows 7 můžete automaticky zálohovat soubory a přistupovat ke starším vezím vašich souborů, obdobně jako u Time Machine od společnosti Apple.

Stačí k tomu třeba obyčejný externí pevný disk (nebo lépe disk na síti) a najít následující nastavení:

Ovládací panely -> Systém a zabezpečení -> Zálohování a obnovení (nebo do vyhledávacího pole ve Start nabídce napsat Zálohování a dát Enter)

Zde si můžete nastavit, CO se má zálohovat, KAM se má zálohovat a KDY se má zálohovat. To můžete nechat buď na operačním systému nebo vybrat dotyčná umístění ručně. Windows se pak sám postará, aby se zálohování provedlo a pokud dojde při záloze k chybě, případně, pokud k záloze nedojde vůbec, zahlásí Centrum akcí potřebu zálohovat. Pomocí Zálohování Windows lze vytvořit i bitovou kopii celého obsahu disku, ale není to nutností. Uživatel má možnost ovlivnit i místo, které jeho zálohy mohou zabírat. 

Po vytvoření záloh, lze vyhledávat v historii záloh revize souborů či složek, které byly například nevhodně změněny, či nedopatřením smazány.

Windows 7 usnadňuje ochranu vašich dat a nezbývá proto než doporučit: pokud nechcete využívat software třetích stran, podívejte se, co vám nabízí sám operační systém!

1 2 3


10 Odpovědí na “Automatické zálohy ve Windows 7”

 1. Ještě nějak vymyslet, jak obejít omezení edice Home Premium, která nedovolí zálohovat na jiný než lokální disk. Neělo by třeba nějak namapovat FTP jako disk a trošku ten zálohovací nástroj “oblbnout”? 🙂
  Jako kdyby domácí uživatelé nepotřebovali zálohovat na disk v domácí síti 🙁

 2. Tak to uprimne receno nevim. Osobne jsem zalohovani konfiguroval pouze na verzi Professional, takze ani nevim, ze takove omezeni na HP je. Mozna to zkusit pomoci Junction (http://myego.cz/item/windows-vista-symlink-hardlink-junction) nebo (http://technet.microsoft.com/cs-cz/sysinternals/bb896768.aspx)

 3. Diky. Zkusim si s tim pohrat a uvidim, jestli to nejak pujde. Kdyztak dam vedet ostatnim.

  Je skoda, ze zrovna takhle MS verzi Home Premium omezil 🙁

 4. Je to tedy zvlastni rozhodnuti, obzvlast, kdyz se nyni tak rozmahaji domaci datova uloziste na siti. No nic, nekde se to omezit muselo…

 5. nevím aqle zálohovat pomocí sw od MS není to jako léčit si kapavku v bordelu? navíc když je MS pověstný tím, že si líp rozumí s OS nebo programy třetích stran než s se stejnými verzemi os (sw) mezi sebou

 6. Tak tohle jsou pro me novinky. Zalohovat pomoci operacniho systemu se mi zda jako jedno z nejcistsich a nejelegantnejsich reseni, protoze se jedna o soucast systemu a neni proto potreba, aby na pozadi bezel zadny klient nebo obsluzny program…

 7. Přesně tak, využívání systémových nástrojů je to nejčistší řešení co může být, navíc Microsoft kvalitní nástroje dělat umí.
  Ale bohužel na způsob jak to provést se zálohováním na sítí v Home Premium verzi jsem nepřišel, pravděpodobně to prostě obejít nejde. Nezbývá než využít nástroje třetích stran, a nebo třeba i Microsoftího SyncToy.

 8. Tak uz zalohuju, je to pekny a docela rychly 🙂 Libi se mi ze to je soucast OS a nemusim mit v PC zadny dalsi balast.

 9. […] předchozích článcích jste se mohli dovědět například jak na zálohování dat, jak na zálohování dat ve Windows 7 nebo jste se mohli dovědět i o existenci šikovného synchronizačního nástroje z dílny […]

 10. Dobrý den mam otázku chcípla my fleška. Neni někde v počítači ve win 7 nějaká složka např v C: kde jsou kopie všch stahovaných věcí.

Legi Intellexi Condemnavi