Co se mi líbí na nových Microsoft Office 2010

October 13, 2009

Zanedlouho vyjde nejnovější verze kancelářského balíčku Microsoft Office 2010 a protože přináší několik zajímavých inovací, rozhodl jsem se zde popsat ty, které mě osobně připadají nejlepší/nejdůležitější.

Uživatelské prostředí

Ribbon

Ribbon, tedy záložky, se kterými premiérově přisly Office 2007 se ukázaly být tím správným krokem a proto je nyní možné je nalézt opravdu ve všech Office aplikacích a to včetně domovského prostředí Outlooku nebo Publisheru.

Backstage

Novinkou je v Office 2010 tzv. Backstage. Jedná se o náhradu obsahu “Tlačítka Office” a jsou zde zahrnuty ovládací prvky pro práci se souborem. Výhodou je, že oproti řešení z verze 2007 je Backstage přehlednější díky jednotnému prostředí, které nyní zabírá celou obrazovku (místo pouhého výřezu, jak tomu bylo doposud). Mimo klasických možností práce se souborem je zde k nalezení například i verzování souboru, sdílení na SharePoint aj.

Slicer (Excel)

Pokud se zabýváte analýzou dat z business intelligence výstupů, pravděpodobně k tomu využíváte kontingenčních tabulek. Excel 2010 obsahuje novou funkci, která se nazývá Slicer (plátkovač ?). Touto funkcí lze velice rychle a intuitivně generovat srozumitelné výstupy ze surových dat z business intelligence.

Broadcast (Vysílání – PowerPoint)

Dle mého názoru skvělou funkcí je Broadcast, kterou je možno “vysílat” prezentaci živě na internetu, aby ji protistrana viděla přesně tak, jak vy si ji promítáte. Je to perfektní způsob prezentace na dálku a není k tomu z klientské strany potřeba nic jiného než prohlížeč a připojení k internetu. Z mého pohledu může být malou nevýhodou, že k tomuto řešení je potřeba využít SharePoint serveru, který představuje další náklad, a který zpravidla není standardní součástí vybavení v malých a středních podnicích.

Outlook

Outlook doznal opravdu radikálních změn. Od “ribbonizace” po změnu způsobu práce s e-maily. Nyní Outlook 2010 řadí ve výchozím nastavení e-maily dle konverzace (nikoli tedy dle data) a je přizpůsoben právě použití v konverzaci. Lze si na tento způsob řazeni velice rychle zvyknout… Sám používám mobilní telefon s Windows Mobile 6 Professional a řadí se mi takto SMS zprávy, což je velice praktické při práci s různými dopisovateli. Není potřeba dohledávat např. odeslané maily zbytečným překlikáváním mezi složkami v poště.

Zajímavá je funkce Quick Steps, kde může uživatel definovat svoje vlastní akce, které v rámci e-mailové komunikace používá. Vylepšena je pak i práce s organizací schůzek a plánování času pomocí kalendáře

Office Communicator

Office Communicator 2007 R2 je perfektní IM a organizační řešení pro vnitropodnikové účely. V mnoha směrech přesahuje obyčejné VoIP nebo IM služby jako třeba Skype a jemu podobné. Dokáže zajistit např. sdílení obrazovky, poskytnout informace o uživatelích, vidět v rámci programů sady Office status kontaktů nebo umožňuje ihned zjistit autory určitého dokumentu a ihned je kontaktovat…

Office WebApps

Podobě jako Google s Docs nebo Adobe s Acrobat.com, spouští Microsoft webovou podobu jeho balíčku. Je možné tedy využívat Office i bez přítomnosti nainstalovaného software na počítači při zachování vzhledu i funkcionality. WebApps není limitováno pouze na Internet Explorer a funguje i pod Firefoxem a Safari.

Click-To-Run

Velice zajímavou technologií je bez pochyby Click-To-Run. Pokud chce zákazník otestovat Office 2010, provede instalaci právě touto metodou. Nejedná se zde o klasickou instalaci, jako u předchozích verzí, nýbrž o “streamování” celé aplikace – podobně jako se streamuje video. Stačí tedy malá chvilka, než je možné Office skutečně začít používat, aniž by byl kompletně stažený z internetu. Pokud by uživatel chtěl použít funkci, která zatím stažena nebyla, pak se tato funkce stáhne přednostně.

Office 2010 běží jako virtualizovaná aplikace, takže může bez problémů koexistovat se staršími verzemi Office, aniž by se vyskytovaly problémy. Uživatel tak má možnost otestovat vedle jeho produkční instalace (dejme tomu 2003) i nejnovější 2010 a bez nátlaku a zbytečných problémů se rozhodnout, zda u Office 2010 zůstane nebo je beze zbytku odinstaluje.

Office Starter Edition

Za velice zajímavý krok považuji Office Starter Edition. Jedná se o velice omezenou sadu Office – v podstatě je to jen Word a Excel, s omezenými funkcemi. Office Starter Edition je dostupná zdarma pouze na nově zakoupených počítačích a nahrazuje balíček Works, který ve valné většině případů nebyl nikdy nikým používaný. Oproti balíčku Works se však jedna skutečně o Word a Excel, schopné otevřít jakýkoli příslušný soubor, ovšem s možností pouze základní editace. Office Starter není trial verzí, proto není časově omezený a lze ho používat i ve firemních podmínkách. Za poskytnutí zdarma si Však Microsoft vyhradil v aplikacích prostor pro reklamu. Pokud již Office Starter Edition nebude svému majiteli dostačovat, může zakoupit tzv. Product Key Card a aktivovat tak plnohodnotnou sadu Office bez nutnosti jakékoli instalace (zbytek se doinstaluje automaticky z internetu).

Office 2010 má tedy mnoho co nabídnout a pokud někdo využívá nějakou z verzí pod 2007, tak právě teď nastal čas na upgrade!


7 Odpovědí na “Co se mi líbí na nových Microsoft Office 2010”

  1. Ribbon byl podle mně obrovským šlápnutím vedle. V práci už hezkých pár měsíců používám Office 2007 a doteď jsem si na to nezvyknul.

  2. V tom pripade ti mohu doporucit jen rekvalifikacni kurz u dobreho skolitele 😀

  3. No a to je právě špatně. Pokud je něco dobře udělané, tak se to dá používat i bez toho, aby tě do toho někdo musel zaškolit.

  4. No ono je to dle meho soudu udelane tak, aby clovek poradne neznaly prace s office, mohl vyuzivat jeho pokrocile funkcionality a nezapominal moc kde co je. Clovek, ktery je naopak zvykly pracovat s polozkami z menu muze mit trochu problem a musi se proste preorientovat na malicko jiny zpusob mysleni. Stejne ale neverim, ze po pul roce prace s temtito Office ses s nimi jeste neszil. Me to treba trvalo presne tyden…

  5. imo bude google docs obrovska konkurence, uz ted sem to videl pouzivat lidi ve firmach jako nahradu za office, je to zdarma a navic vam staci jen browser a pripojeni k internetu a muzete pracovat i na ceste vlakem (z jineho pc), odpada problem synchronizace … ty WebApps budou zdarma?

  6. WebApps budou zdarma. Pokud si zakoupis Office, dostanes pristup na WebApps, ktery bude naprosto bez limitu a snad i bez reklam. Pokud chces jen WebApps, tak nevim, ale tusim ze to pujde. Stoprocentne tam pak bude reklama.

  7. […] odendanou flashku. Disk Q si připravuje instalace Office 2010 Beta. Je to virtuální disk – Office 2010 Beta běží ve virtualizovaném prostředí, aby neovlivnilo současnou instalaci Office (viz Click-To-Run). Disk Q nejde odstranit ani […]

Legi Intellexi Condemnavi