Google Talk – v jednoduchosti najdeš sílu

January 30, 2009

Je bez diskuze, že v moderní době si nemohu představit kvalitní internetovou spolupráci bez řádného Instant Messaging (IM) programu. Po tom, co jsem prošel ICQ a Skypem jsem se rozhodl, že na chvíli setrvám u Google Talk.

ICQ bylo báječné (používám jej od verze 4). Trochu mi vadila reklama, ale při troše hledání na internetu lze najít způsob, jak se s ní vypořádat. Báječné bylo ICQ v tom, že ho skutečně měla většina lidí, že bylo relativně rychlé a pohodlné pro používání. S verzí 5 přišly nové možnosti, které byly z mého hlediska spíše zbytné, ale stále bylo ICQ velmi kvalitním komunikátorem, se kterým se pohodlně daly P2P přenášet velké soubory. Pak se ale ICQ vydalo cestou zla (pro mne) a vydalo verzi 6, která byla naprosto přeplácaná, obrovská a naprosto tím pro mne ztratila.

Přesedlal jsem tedy na Skype, který jsem neměl nikdy moc v lásce a používal jej. Po čase jsem však zjistil, že kvalita tohoto programu není až tak vysoká, jak by se mohlo na první pohled zdát – program mi totiž neustále shazuje nebo nějak omezuje jiné aplikace v PC, operační systém nevyjímaje. Obzvláště se nemá rád s aplikacemi od Adobe nebo třeba s Apache serverem. Přenášení soborů je další kříž: pokud nemají obě strany přenosu otevřený průchod v routeru (což v drtivé většině nemají, pokud mají router) tak přenos obvykle probíhá ve stovkách Bytů za sekundu (!!!), což ho pro tento účel činí zcela nepoužitelným. Na druhou stranu je potřeba vyzdvihnout skype v kvalitě hovoru, která je i při méně kvalitním připojení na velmi dobré úrovni. Z více nezávislých pozorování jsem však zjistil, že skype nemá rád ani routery, a v některých případech padají častěji, když je Skype spuštěný, než když není. Uvidíme jak se s s těmito problémy vypořádá chystaná verze 4.

Přišel tedy čas na změnu a tou byl právě Google Talk, malý a šikovný komunikátor, který nezatěžuje zbytečně hardware, software ani uživatele. Umí jednoduše odesílat a přijímat zprávy, soubory, hovory a video, není zatížen žádnými reklamami, rychle nabíhá a svým minimalistickým vzhledem ani vizuálně “neznečišťuje”. Jediné co k jeho provozování potřebujete je Google account (který má velká část lidí – např už jen pro používání Google Analytics) a to je vše. Google Talk můžete dokonce provozovat i přímo z gmailové schránky, kde se vám rovněž může zaznamenávat veškerá historie vaší komunikace.

Z hlediska použitelnosti je ve dnešní době asi nejlepší, bohužel není tolik rozšířený. Google by mohl také zapracovat na kvalitě hovorů při horším připojení, v čemž má dnes jasně navrch Skype.

Mohu však Google Talk směle doporučit pro komunikaci v rámci firmy i s klientem, který se nebojí používat IM technologie (a nemá Skype 🙂 )


1 Odpověď na “Google Talk – v jednoduchosti najdeš sílu”

  1. Vsak Google talk je stejne jako Jabber postaveny na otevrenem protokolu XMPP, takze ono vlastne pouzivat Google talk znamena pouzivat Jabber, takze to muzu jedine schvalit 🙂 / woosh@jabber.mk.cvut.cz

Legi Intellexi Condemnavi