SyncToy – synchronizace jsou hračkou

January 28, 2009

Řešil jsem otázku, jak provádět automatické zálohy s možností synchronizace mezi více disky v síti. Program SyncToy 2.0, jak se ukázalo, přesně splňoval moje požadavkyJedná se o program od Microsoftu a je poskytován zcela zdarma. Díky svému jednoduchému a přehlednému prostředí dovolí pohodlně nakonfigurovat libovolný počet párů složek, které spolu mohou různě komunikovat. Ačkoli název napovídá, že SyncToy je program pro synchronizaci, umí samozřejmě posílat sobory i jednostranně (tedy zálohovat).

Jednoznačným kladem této aplikace je, že se dá přidat do naplánovaných úloh (například v pozdní noční hodiny, kdy nepracuje žádný uživatel) a jeho chod je tedy zcela neviditelný. Synchronizace může rovnž proběhnout při zapnutí/vypnutí počítače. SyncToy se po dokončení úlohy ukončí, takže nezabírá žádné permanetní místo v operační paměti, jako jiný software, který běží neustále.

Pokud zálohujete velké objemy dat na síťová úložiště, uvítáte skutečnost, že SyncToy nejdříve “proklepne” stavy složek, a přenos probíhá až na základě zjištěných změn. Neděje se tedy to, že by program slepě přenášel data. SyncToy sleduje změny ve složkách prostřednictvím skrytých indexovacích  souborů, umístěných v kořenovém adresáři. Program má i vcelku dobře propracovaný návod (kde nechybí ani postup pro zřízení zálohování/synchronizace prostřednictvím násroje naplánované úlohy).

Osobně takto zálohuji všechna důležitá data. Kritická data jsou tímto způsobem synchronizována na třech nezávislých místech a přitom se všemi se dá komfortně pracovat, aniž bych musel myslet, kde jsem jaké změny dělal a která je nejnovější verze.

Přiložené screenshoty ukazují celý postup vytvoření nového páru, který bude synchronizovat složky s Ajaxovými kódy.

sync-toy-1.jpgsync-toy-2.jpgsync-toy-3.jpgsync-toy-4.jpgsync-toy-5.jpgsync-toy-6.jpgsync-toy-7.jpgrunning-synctoy.jpg


5 Odpovědí na “SyncToy – synchronizace jsou hračkou”

 1. Ja bych potreboval neco, co by umelo synchronizovat pitomé maily, kalendar a kontakt mezi MS Exchange, Gmail, popr. Apple.

  Jednostrane to jde (gmail -> exchange), oboustrane to nejde (musel by jsi povolit externi pristup na exchange).

  Tzn. kdyby nekdo umel dostat data pres Outlook Web Access, ktery je ve vetsinach firem povoleny pod certifikatem do vymeneho formatu (iCal apod.) koupil bych mu pivo.

  P.

 2. Tady jediny, co znam, tak je RemoteCalendars na synchronizaci kalendare primo z normanlniho outlooku. Jinak bohuzel nevim…

 3. Léta používám k plné spokojenosti program AllwaySync k plné spokojenosti. Emaily a kalendář tedy synchronizovat neumí ale jinak je to “silný kalibr”.

  P.S.: na serveru delicious.com zkus vyhledat “synchronization utility” a uvidíš sám které další softwary existují.

 4. […] data jsem měl samozřejmě automaticky zálohovaná na dalších 2 místech pomocí nástroje SyncToy 2.0. Stejně jsem ale nemohl mít zálohované všechno a proto některé produktové fotografie nebo […]

 5. […] nastavit pravidelné zálohování kopírováním prostřednictvím určeného programu (např. nástrojem SyncToy) […]

Legi Intellexi Condemnavi