Budoucnost internetu je v RIA

May 21, 2009

Dnes jsem se zúčastnil celodenní akce pořádané společností Adobe, jejíž název leccos napovídá: “Budoucnost internetu je v RIA”. Jejím cílem bylo přiblížit návštěvníkům technologie postavené na Flexu a Flashi a jak je možné je využít při tvorbě rich internet applications (tedy RIA). Program byl nabytý zajímavými přednáškami a hosty, takže není divu, že se akce malinko protáhla.

Celkově bylo ale vše bezvadně zorganizované (jak už to pro akce Adobe bývá zvykem). Akce se konala v Národním domě na Smíchově a začínala v 9:30. Na přicházející čekala mimo registrace i káva a pak první přednáška v podání evangelisty Adobe Bena Forty (US). Ten seznámil publikum s výhodami a nevýhodami různých technologií – online a offline – a představil ukázky nasazení Flexových a Airových aplikací v komerční sféře.

Michal Metlička

Následovali Michal MetličkaTom Krcha, kteří navázali na téma Flexu a předvedli další komerční aplikace využívající tuto technologii. Vtipná byla airová aplikace britského bulvárního deníku The Sun, kdy se po ploše procházela spoře oděná dívka a něco ríkala k samotné aplikaci. Tom pak předvedl live kódování Facebook aplikace ve Flex builderu a demonstroval jak snadno lze tak vytvořit jednoduchý videochat využívající Facebookovský login.

Michal MetličkaBen Forta

Po tomto ukázkami prošpikovaném dopoledni přišla pauza na oběd. Menu dne byly různé (moc dobré) bagetky a něco k pití. Po obědě přišel na řadu opět Ben, který ukázal možnosti propojení aplikace s back-endem tvořeným Live Cycle Data Services na příkladu databáze s mobilními telefony. Narozdíl od klasických databázových systémů je zde například prakticky vyloučeno, aby 2 lidé nezávisle na sobě omylem přepsali tutéž upravovanou položku. Tato situace se může řešit tzv. conflict handlerem.

Další přednášející nachvilku utekl z tématu Flexu a věnoval se Photoshopu CS4 a jeho 3D vlastnostem. Pavel Řehulek z Bytegang.com totiž demonstroval, jak vytvořit texturu 3D objektu přímo ve Photoshopu a přímo na 3D modelu. Pro tuto ukázku vybral tvář Angeliny Jolie, kterou docela vtipně aplikoval na připravenou dummy ve Photoshopu. Výslednou texturu pak přenesl přímo do světa Second Life, kde ji použil na svého avatara.

Angelina 1Angelina 2Angelina 3Angelina 4 - V Second LifeAngelina 5

Tomáš Metlička z Adobe pak předvedl něco málo z novinek CS4, obzvláště pak Photoshopu, ale myslím, že všichni v sále byli již dostatečně informováni o novinkách, které nová Creative Suite 4 nabízí.

Na řadu se pak dostal Vojtěch Kopal z Allodium, který předvedl projekt Alchemy, kterým je možno použít kódy psané v C/C++ nebo např. v Javě. Ukázkou mu byly portované hry Super Mario, Quake 1 a Doom do prostředí Flexu. Zajímavý byl příklad rychlosti rotace několika tisíc bodů v “prostoru”, kdy byl jejich pohyb plynulý pi použití kódu v C a výrazně trhaný při použití kódu napsaného v Action Scriptu.

Slovo pak dostali Stanislav Szkandera z DigitalMedia, který předvedl Fireworks a Dreamweaver, po něm předvedl zástupce firmy HP Software adopci Flexu v podání jejich softwaru a konečně Tomáš Tegelhoff (SK), který ukázal využití ColdFusion.


2 Odpovědí na “Budoucnost internetu je v RIA”

  1. Hezke resumé Gianluco. Jen Pavel Metlička je Tomáš Metlička 🙂

  2. Ajaj, chybicka se vloudila, hned to opravim. Diky 😉

Legi Intellexi Condemnavi