Domény s diakritikou jsou dílem satanovým!

December 14, 2009
Tags: , ,

Poslední dobou se všude mluví o doménách s diakrtitikou. Při bližším zamyšlení se nad tímto tématem je možné dospět k několika neblahým závěrům, které mohou velikou mírou zkomplikovat život na internetu.

V první řadě: když se internet již zaběhnul v určité (jazykové) podobě, proč až teď na tom něco měnit? A hlavně, když už změny nastanou, co s sebou mimo přínosů ponesou za rizika?

V oblasti domén s diakritikou se jedná především o to, že na internetu existuje mnoho domén, které mají díky obsahu na který se odkazují, celkem vysokou hodnotu. V případě, že je taková doména tvořena slovem(y), které obsahuje diakritiku, její majitel je ihned vystaven riziku, že nově zavedenou doménu s diakritikou ukořistí spekulant nebo i konkurence, a mohou mu takto vznikat notné ztráty. Níkde však není zakotveno, že by majitelé domén typu www.mesec.cz měli dostat přednostní právo na odkup takovéto domény. Takovou možnost by jistě rádi uvítali majitelé stávajících domén, aby předešli problémům s nevlastněním takovéto domény.

Dalším faktorem, který velmi negativně ovlivňuje použitelnost takovýchto domén je globalizace. Pokud se vám třeba stane, že nebudete mít přístup ke klávesnici s českými znaky (nebo třeba řeckou cyrylicí, ruskou azbukou nebo francouzskými znaky), pak vám nezbývá, než se na web dostat přes vyhledávač. Pokud tedy stránku vyhledávač najde nebo napíšete hledaný výraz třeba tou azbukou.

Obávám se totiž, že v rámci nasazení doménových jmen s národními znaky, může nastat problém s jejich celosvětovou dosažitelností. Internet by pak mohl ztratit na své globálnosti a rozpadnout se na víceméně lokální “Nacionalnety” s relativně menší dostupností pro venkovní návštěvníky. Patrně by vzrostly i náklady na web, neboť by bylo v potřebných případech nakoupit více domén a tím by rovněž vzrostly nároky na hosting a administraci.

Osobně vidím možnost domén s diakritikou jako zcela zbytečnou ba dokonce kontraproduktivní skutečnost, která přináší (alespoň z mého úhlu pohledu) jen samá negativa. Doufám proto, že zůstane pouze u varianty s .eu TLD a že se nebude rozšiřovat do dalších národních domén.

Doplněno 14.12.2009:

Mnou navrhovaným řešením, které by situaci okolo sporů s lokálními doménami ujasnilo je následující: Každá lokální doména, která obsahuje diakritiku nebo speciální znaky by měla být vždy automaticky a zdarma dodávaná i s její podobou bez háčků a čárek a naopak. Stavajicim majitelům by byly takovéto domény přiděleny automaticky. Obě podoby domény by pak vždy směřovaly na totéž místo.


8 Odpovědí na “Domény s diakritikou jsou dílem satanovým!”

 1. Ono to samozřejmě má jedno podstatné “pozitivum”, a to jsou namaštěné kapsy registrátorů. Z ničeho nic udělat obraty za stamilióny je poměrně zajímavá myšlenka.

 2. Tak to nelze než souhlasit…

 3. Další věc, která mi v článku chybí – spousta softwaru NEPODPORUJE domény jinak než latinkou.

  I ten hloupý ping ve Windows 7 si s takovou doménou neporadí… A teď si vemte všechen možný SW, případné validace emailů “postaru” apod.

 4. Obecně souhlasím. V současné době by to neznamenalo nic než hromadu právních sporů. Pokud by k zavedení došlo, mělo by to být realizováno tím způsobem, že by měly společnosti s registrovanou značkou předností právo. Já bych jen rád zdůraznil, že se nejedná jen o diakritiku ale o desítkách dalších znaků. Myslím, že v některých zemích měla být rozšířená znaková sada zavedena už mnohem dříve, včetně ČR. Teď už by to mělo kromě negativ opravdu jen jediné, několikrát zmíněné, pozitivum – a to nejen registrátoři ale především spekulanti by se napakovali.

 5. Kalda -> ono vseobecne hromada softwaru ma problem s jinymi znaky, nez ze sady Latin1, nejen, co se domen tyce.
  Osobne si myslim, ze idealni by bylo, kdyby se v ramci jedne domeny jako treba mesec.cz AUTOMATICKY a ZDRAMA dostavala domena měšěc.cz a obe tyto domeny by vzdy vedly na totozne misto. Vzhledem k tomu, ze se jedna o vlastnost jazykovou, nikoli jmenove unikatni, pak ani nevidim duvod, aby se tyto domeny prodavaly jakkoli separatne.

 6. Presne to si myslim taky, jakekoli uvolneni pravidel registrace IDN bez zajisteni moznosti registrace IDN domen pro drzitele neIDN variant je vysoce nevhodne. Zpusob trvale blokace IDN domen pro drzitele neIDN varianty by byl idealni, ale pouzitelny asi jen pri pouzivani latinky.

 7. -> Gianluca
  ale to je proti myšlence IDN domén, která je jasná: “vydělat na zbytečných doménách ať se z toho uživatelé klidně opupínkují”
  a pak je tu ještě jeden problém, některé domény bez diakritiky mohou tvořit více slov s dikritikou, kdo dostane doménu stara-paka? město Stará paka nebo kapela Stará páka??

 8. VfB -> (k druhe casti) To je taky fakt… Pekne zapeklita situace. Zaroven ale kdyz si Stará páka i Stará paka budou chtít zaregistrovat adresu, tak obojí půjdou po stara-paka.cz a stejne by jeden musel ustoupit. Ten by si pak zaregistroval treba starapaka.cz No a v pripade, kdy by bylo potreba pridelit domenove jmeno Staré páce, i presto, ze by mesto Stara paka melo zaregistrovano domeny stara-paka.cz i starapaka.cz tak by se to mohlo resit zdvojenim samohlasek u carek a sprezkami u hacku. Takze by Stará páka měl doménu staraa-paaka.cz pripadne mesec.cz mel mieszecz.cz
  To je uz ale hodne krajni pripad…

Legi Intellexi Condemnavi