Tak tu máme ten očekávaný Google Windows

November 20, 2009

Dobře, titulek je asi zavádějící – nejedná se samožrejmě o žádá Windows, ale o nový operační systém Googlu: Chrome OS. Ale nebojte, nebude to jen suše opsaný popis jeho vlastností. Tady jde o něco víc…

Určitě znáte prohlížeč Google Chrome nebo jste jej dokonce vyzkoušeli, či ho aktivně používáte. Taky jste si nejspíš vědomi toho, že Google má velké portfolio online aplikací, jako je Docs, Maps, Mail, Talk a spousty dalších. Google tedy nejen pracuje na jeho vlastním velice jednoduchém prohlížeči Chrome, ale šel tentokrát ještě dál a udělal z něj takovou standalone aplikaci, kterou rozšířil ještě o pár dalších funkcí a teď jí s velkou pompu představuje:

Lupacz Google dnes oznamuje takovou novinku, že předem oznamuje, že oznámí novinku. Má to být v 19:00 našeho času. Co tipujete? 🙂
 

Upřímně řečeno se mi Chrome OS zdá jako skvělý nápad třeba pro internetové kavárny nebo jako sekundární OS pro rychlý boot a práci s internetem. Ale i to je dnes celkem překonané, protože například Windows 7 se z hibernace probouzí velmi rychle (v řádu jednotek sekund) a po přihlášení je systém inhned připraven i s připojením k síti.

Osobně vidím použití tohoto systému pouze jako okrajový a doplňkový, přestože má mnoho nesporných výhod, jako:

 • totální jednoduchost
 • rychlé reakce (boot, vypnutí, zapnutí..)
 • bezpečnost celého systému (ano, troufám si tvrdit, že tak primitivní systém musí obsahovat tak málo zranitelností, že se jich nebude dát skoro ani považovat za pozvánku pro útočníky)
 • zaměřenost na web

Bohužel se s tím pojí i nedostatky. Nebudu zde jmenovat věci jako možnosti nastavení, práce s programy mimo OS, jakákoli správa souborů offline nebo věci, které jsou pro jiné operační systémy celkem normální a celkem pochopitelně bychom je v Chrome OS hledali marně. Spíš se jedná o věci, jako

 • ovladače pro periferie jako tiskárny, myši nebo bluetooth náhlavní sady nebo iPody
 • vázanost na prohlížeč jedné strany (myslím, že by bylo celkem na místě nechat uživateli vybrat jeho preferovaný prohlížeč při instalaci nebo first-loadu)
 • omezená rozšiřitelnost doplňky
 • nekomfortní správce zařízení (nastavení zabezpečení wifi, certifikáty…)
 • přehrávání offline médií, jako jsou mp3, filmy, seriály atp.

Spíš bych tedy viděl Chrome OS jako určitý lepší firmware, než jako OS. Jedná se totiž pouze o terminál pro připojení k internetu, což ocení především nenároční uživatelé nebo například děti.

Osobně vidím budoucnost daleko více ve vícevrstvých řešeních jako třeba Gazelle, který je také jakýmsi operačním systémem pro web a webové aplikace, ale stále beží v rámci normálního operačního systému, se kterým je možné běžně pracovat, instalovat aplikace, spravovat periferie a soubory, nebo prostě sledovat poslední sestřih z narozenin vaší babičky.

Kam se situace posune uvidíme v několika přístích letech, kdy by se snad mělo zrychlit a zlevnit mobilní internetové připojení a ADSL by mohlo být nahrazeno perspektivnějšími technologiemi, umožňující i méně tristní upload, než jak je tomu dnes. Poté se přesune velká porce dat na internet nejen jako na vedlejší či přechodné úložiště, ale i jako na hlavní úložný prostor.


4 Odpovědí na “Tak tu máme ten očekávaný Google Windows”

 1. vždyť Gazelle neřeší žádnou z nevýhod Chrome OS ale spíš další nevýhody přidává, z nichž největší je propojení s MSIE, closed code, nutnost platit licenci widlí (není sice podmínkou ale…), navíc nepřináší uživateli vůbec žádnou výhodu

 2. Jaktoze Gazelle neresi zadnou z nevyhod Chrome OS? Chrome OS je pouze software pro dobry pristup na internet, ale pro normalni pouziti je zcela nevhodny.
  Prave Gazelle oproti tomu resi tu pouzitelnost, protoze u Gazelle se jedna o novy typ architektury prohlizece. Tedy je to samostatny subsystem, nikoli exklusivni funkcionalita pocitace. A to je prave vyhoda, protoze te neomezuje pouze na pouziti pocitace jako terminalu pro web.
  Osobne treba nemam nic proti closed kodu a nepovazuji to za nevyhodu (vzhledem k tomu, ze budu v pozici uzivatele). Takze porad nejak nevidim ty nevyhody…

 3. Nevim jaky je moc rozdil mezi Gazelle a Chrome, ale kazdopadne hodne kvalitni clanek. Jen tak dal!

 4. Gazelle -> normalni prohlizec webu, ktery se ale k webovym aplikacim chova jako OS k normalnim aplikacim.
  Chrome OS -> OS co obsahuje jen prohlizec (tedy prohlizec je ten OS). S takovym pocitacem se da pak pouze prohlizet web.
  Jinak diky za koment! 🙂

Legi Intellexi Condemnavi