WebExpo 2009 bylo skvělé!

October 18, 2009

Máme za sebou již druhý ročník konference o webu, marketingu a developmentu webových aplikací, který se v našich končinách konal. Program byl nabitý k prasknutí zajímavými přednáškami a osobnostmi a prezentoval průřez vším, co je spojeno s webem, jeho tvorbou a propagací.

Konference začala v pátek odpoledne registrací účastníků. Všichni dostali cedulku se jménem a barevně odlišenou kategorií činnosti, kterou se zabývají (Web design, Development, Management, Education…), což byl skvělý nápad. Registrovaní si rovněž odnesli taštičku s propagačními materiály sponzorů a samozřejmě program konference.

Lehce po 14té hodině začly první přednášky. Osobně jsem se svého programu, až na pár výjimek, z velké části držel do puntíku. Téma první přednášky, kterou jsem navštívil, bylo “Soutěž v prototypování webu”, kde se celkem neobvyklou formou duelu szažili Viliam Kopecký a Emil Hampejs během 20ti minut udělat prototyp fiktivního webu olympijských her. Používali přitom Adobe Fireworks CS4 a Axure respektive. Následně probíhala diskuse jednotlivých výhod a nevýhod použitých programů.

Další přednáškou na řadě byla “Dojem uživatele z pohledu tvůrce webové aplikace”, prezentovaná Janem Korbelem. Celkem krátký výklad, plný neobvyklých a leckdy kontroverzních tvrzení, následovala ostrá diskuse o tom, zda-li si seznam položek zaslouží nebo nezaslouží záhlaví s informacemi o obsahu jednotlivých sloupců. Osobně jsem od této přednášky očekával asi trochu něco jiného, ale bylo zajímavé seznámit se i s pohledem “bez rámečků” (ti kdo slyšeli, tak vědí 🙂 )

Po konci Honzovy přednášky jsem se přesunul do Business & Startup Room, kde jsem shlédl poslední dvě přednášky toho dne. V prvním případě se jednalo se o přednášku “Slepá honba za zásahem” prezentovanou Robertem Haasem ze Symbio, kde šlo spíš o zamyšlení nad různými marketingovými akcemi, založenými na neobvyklých nápadech a jejich přijetí českými klienty. Zajimavé bylo hlavně porovnávání Facebooku a Lidé.cz a jejich uživatelů….

Závěr prvního dne pro mě představoval Zbyněk Frolík, zakladatel firmy Linet, se svojí přednáškou “Jak z úspěšné malé firmy vytvořit úspěšnou velkou firmu”, kde líčil příběh jeho firmy a celý její vývoj. Sklidil za to jeden z největších potlesků celého dne.

Druhý den jsem bohužel nestihl první přednášku “Verzování kódu s Gitem” od Karmiho, a byl jsem až na další o “GTD” od Petra Máry. Petr vykládal o time managementové metodě Getting Things Done a prezentoval ji prakticky na své osobě a jak mu pomohla zkrotit hromadu úkolů do zvladatelné podoby, aby mu ještě zbyl volný čas. Přednášku měl opravdu narvanou lidmi a svou pověst dobrého přednášejícího potvrdil skutečně skvělým výkladem.

František Fuka - Můj život s počítačiFrantišek Fuka (Martin Hassman) - Můj život s počítačiPetr Mára - GTDPetr Mára - GTDPavel Kozák - Jak změnil internet náš sexuální životPetr Kornacki & Lucie Nepasická - Kreativita, třetí oko businessmanaDavid Grudl - Nette + PHP + Ajax + Javascript

Po dobrém obědě přišla na řadu přednáška, jež byla svým tématem skutečně vyčnívající – “Jak změnil Internet náš sexuální život?” se snažil objasnit Pavel Kozák. Jeho výklad nejdnou vykreslil na tvářích zaposlouchaných přítomných divoký smích.

Odbočením z mého plánu byla přednáška “Kreativita, třetí oko byznysmena”, prezentovaná dvojicí Petrem Ronackim a Lucií Nepasickou. Přednášející se interaktivně snažili vysvětlit posluchačům psychologický náhled na kreativitu a jak se k ní každý člověk může dopracovat.

Velice jsem se těšil na Přednášku Davida Grudla, “RIA jednoduše (JavaScript + AJAX + PHP + Nette Framework)”. David předváděl schopnosti jeho Nette frameworku ve spojitosti s ajaxovými prvky. Naživo naprogramoval a popsal jednoduchý drag-n-drop e-shop s ovocem. Přednášku měl jako obvykle k věci, živou a prokládanou notnými dávkami humoru.

Protože se Davidova přednáška malinko protáhla, přeskočilo se ve své podstatě “Community meeting PHP” a rovnou na pódium nastoupil František Fuka, aby vykládal o jeho zkušenoti s počítači, softwarem a vůbec jeho o jeho životě. Došlo i na malou soutěž – zorganizovanou Martinem Hassmanem, který Františkovu prezentaci moderoval – kde měl František rozpoznávat ze které jeho hry jsou výstřžky zdrojových kódů. Vrcholem jeho výkladu byli ale souložící psi a formulář pro bodové ohodnocení vhodnosti pro aspirující přítelkyni. Konec večera se potom nesl ve znamení baru Kruháč, kterého jsem se však nezůčastnil.

V poslední den WebExpa byly na programu jen dvě přednášky dopoledne a tak jsem navštívil “Optimalizace Výkonnosti webu” prezentovaný Jiřím Brázdou, kde se posluchači dověděli o obchodní optimalizaci webu pro Kentico a “WCAG 2.0 – nový pohled na přístupnost” od Radka Pavlíčka (TyfloCentrum Brno, o.p.s.), kde bylo možné se dovědět o nových pravidlech a bylo žvě ukázáno prostředí pro práci s počítačem/webem pro zrakově postižené.

Akce byla tedy vydařená a alespoň z mého pohledu velice přínosná nejen přednáškami a tématy, ale i možností se setkat se starými známými a popovídat si o společném působení s ostatními. Jedinou výtku bych možná měl u registrace, která probíhala skoro až pozdě oproti začátku prvních přednášek a bylo by podle mě lepší udělat ji tak hodinku napřed.
Takže? Se už teď těším na WebExpo 10!


4 Odpovědí na “WebExpo 2009 bylo skvělé!”

  1. Adobe Firefox CS4 -> Adobe Fireworks CS4

  2. Uf – opravim, diky 🙂

  3. […] Gianluca Turturro píše Webexpo 2009 bylo skvělé! […]

  4. […] blog.gtweb.cz: WebExpo 2009 bylo skvělé! […]

Legi Intellexi Condemnavi