Acrobat.com – Alternativa k Google docs

April 22, 2009

Současnou tendenci posouvat pracovní prostředí stále více online podpořila i společnost Adobe svým Acrobat.com. V tomto článku si představíme Acrobat.com a zhodnotíme jeho praktické nasazení.

Spolčnost Adobe, mj. známá pro svoje produkty z oblasti grafiky, webdesignu a movie grafiky, jako je Photoshop, Dreamweaver, Flash, nebo třeba InDesign disponuje vlastním řešením pro tvorbu, správu a sdílení dokumentů online. Jedná se o Acrobat.com, který je na rozdíl od svého ne-online protějšku k dispozici zcela zdarma. Jediné co potřebujete k jeho využívání mít je Adobe ID, které si bezplatně zařídíte třeba z vaší e-mailové adresy.

Acrobat.com

Po registraci se již směle můžete pustit do práce s prostředím Acrobat.com. Hned po načtení stránky (trvá trochu déle, celé prostředí je napsáno ve Flexu) je možno přejít prostřednictvím pěti hlavních odkazů na textový editor Adobe Buzzword, do komunikačního prostředí Adobe ConnectNow, do oblasti pro tvorbu PDF, do oblasti pro sdílení s ostatními uživateli nebo konečně do úložiště vlastních souborů (repozitáře).

Adobe Buzzword

Buzzword je online textový procesor, kterým můžete standardně upravovat nebo tvořit textové dokumenty. Lze vybírat z různých druhů fontů, nastavovat velikost písma, jeho vlastnosti (tučné, kurzíva apod.), barvu pozadí a barvu písma. V podstatě všechny důležité vlastnosti pro úpravu vzhledu výsledného textu. Nad těmito možnostmi se ještě nachází obdoba klasického desktopového menu, kterým můžete dokument uložit, otevřít, editovat atd.

Trochu matoucí může být umístění elementů pro ovládání obrázků, tabulek, odstavců, seznamů nebo komentářů – náchází se totiž zcela vpravo a pokud máte maximalizované okno prohlížeče, snadnou “utečou” ze zorného pole uživatele.

Buzzword introBuzzword fontselectBuzzword share

Je rozhodně dobrým krokem, že po otevření Buzzword se místo prázdného dokumentu zobrazí přehledný návod k používání programu, napsaný jako Buzzword dokument, s využitím všech jeho vlastností, abyste mohli ihned vidět možnosti programu. Pro nový dokument pak stačí jednoduše dát Document->New nebo napravo nahoře New. Příjemné je rovněž verzování dokumentu, takže pokud něco změníte, můžete se vrátit zpět a obsah nahradit původním.

Rozhraní je plné aktivních prvků, které o sobě nedají na první pohled vědět. Takto je schováno třeba i pravítko, nahoře nalevo a celé se zobrazí po kliknutí na něj. Buzzword otevrena nastrojova listaBuzzword zavrena nastrojova listaPokud jste zvyklí na rozhraní Office, chvíli si budete na Buzzword asi chvilku zvykat.  Důvod pro takovéto radikální změny je ale záhy patrný – stačí chvilku v programu pracovat, abyste zjistili, že je prostředí velice nevtíravé a příjemné.

Velkou nevýhodou Buzzwordu je ale absence češtiny – háčky a čárky si tady zkrátka nenapíšete. Doufejme, že Adobe tuto možnost časem doplní. Zatím je možno psát 19ti jazyky a využívat k nim automatických oprav.

Adobe ConnectNow

ConnectNow je prostředí pro online spolupráci. Můžete například sdílet s protějškem vaši obrazovku a oba uvidíte totéž, v podstatě můžete pracovat oba na jedné ploše, jako byste seděli vedle sebe a na obrazovce si ukazovali. Samozřejmostí je chat, hovory a videohovory nebo P2P zasílání souborů. Přijemné pro uživatele je, že může libovolně přesouvat okna v rámci programu a klidně zavřít ta, pro něj nepotřebná.

Connectnow introConnectnow meeting

Po přihlášení do ConnectNow vám program nabídne URL adresu, kterou může váš protějšek využít pro spojení se s vámi. Praktické na tomto řešení je, že není uživatel vázán na určitý IM software (třeba skype), ale odehrává se vše online, bez nutnosti instalace. Praktické využití lze pak očekávat ve všech oblastech, kde firma podává klientovi vysvětlující informace s použitím textových či obrazových podkladů (třeba ve formátu pdf). Klient sám pak nemusí vlastnit ani Adobe ID, aby se mohl k službě přes jemu zaslanou URL adresu připojit. Odpadají pro něj tak nepříjemnosti spojené s instalacemi či registracemi, které si nepřeje uskutečnit.

Adobe Acrobat.com

Tvorba pdf dokumentu

Online nástroj pro tvorbu pdf dokumentů. Velice intuitivní drag’n’drop ovládání programu maximalizuje jeho užitnou hodnotu. Není potřeba ztrácet čas hledáním a instalací programů třetích stran a zatěžovat výpočetní výkon svého počítače tvorbou pdf dokumentů. Vše probíhá online, a vy máte pak dokument k dispozici všude, stejně tak jako si jej můžete okamžitě stáhnout do pc. Můžete rovněž dokument sdílet se všemi, komu pošlete speciální link. Takový dokument může pak vypadat třeba takto.

Pdf dokumenty můžete tvořit buď uploadem dokumentů z pc nebo z dokumentů uložených v online repozitáři – ať už se jedná o dokumenty napsané v Buzzwordu nebo např. dokumenty Word, Excel a jiné.

Acrobat tvorba pdfAcrobat tvorba pdf 2Acrobat tvorba pdf 3Acrobat tvorba pdf 4

Při tvorbě pdf dokumentu nemáte žádné možnosti ovládání, jako u desktopové verze Acrobatu, ale pro jednoduché převádění dokumentů bohatě stačí a hlavně je přístupný odkudkoli, takže nejste limitováni počítačem u kterého právě pracujete a jeho programovým vybavením.

Sdílení souborů

Sdílení funguje prakticky jako jednosměrná (ven) e-mailová schránka. Můžete připojit všechny soubory, které máte v repozitáři nebo můžete připojit soubory z počítače. Nikdy se však neodesílá soubor jako takový, ale jen odkaz na něj do vašeho repozitáře (obdobný odkaz jako tento). Příjemce pak dostane e-mailovou zprávu, kde se jako odesilatel objeví vaše e-mailová adresa, kterou jste použili při registraci. Pokud jste odeslali soubor z počítače, nahraje se ihned do repozitáře a příjemce je na něj rovněž odkázán.

Sdileni

Zvláštní je, že pokud sdílíte najednou více dokumentů, příjemce dostane tolik e-mailů, kolik je dokumentů, nikoli jeden souhrnný. To může být negativem například při větším počtu souborů, ale zároveň má každý dokument svůj vlastní prostor a je snazší jej třeba přeposlat někomu jinému bez nutnosti další manipulace s odkazy na dokument.

Online repozitář souborů

Adobe nabízí všem uživatelům Acrobat.com 5120 MB úložného prostoru pro jejich data. Veškeré soubory, které nahrajete, se pak automaticky třídí podle abecedy a všechna písmenka mají svojí kategorii (jako ve slovníku pojmů). Soubory lze rovněž řadit podle autora, času poslední úpravy, typu souboru, velikosti a sdílení a  lze je mít pak zobrazeny jako seznam nebo i jako náhledy. Dokumenty, pro které nelze vytvořit náhled, mají ikonu reprezentující jejich typ (např. docx).

Upload

Celkový dojem

Celkově je Acrobat.com velmi vydařený projekt. Má pěkně provedené GUI a tím, že celé prostředí je naprogramované ve Flexu, je kompatibilní napříč všemi browsery. Lze přitom běžně používat šipky zpět a vpřed, jako u normálních webových stránek, takže odpadají nepříjemnosti s ovládání, spojené většinou s online AJAXovými aplikacemi. Maličko zamrzí chybějící čeština v Buzzwordu. Rovněž je neergonomicky vyřešena cesta do hlavního menu, kde musíte buď znovu jít na www.acrobat.com nebo se proklikat zpět anebo se můžete z aktuálního programu odhlásit. To vás sice dostane do hlavního menu, ale musíte se opět přihlašovat.

Tyto nedostatky jsou však prominutelné, obzvláště vezmeme-li v potaz, čím vším jsou vyváženy. Mohu doporučit Acrobat.com nejen k vyzkoušení, ale i do ostrého provozního nasazení, kam se perfektně hodí, obzvlášť, jste-li dynamický člověk, vyžadující velkou flexibilitu, se stejně laděnými klienty.


2 Odpovědí na “Acrobat.com – Alternativa k Google docs”

  1. […] jako Google s Docs nebo Adobe s Acrobat.com, spouští Microsoft webovou podobu jeho balíčku. Je možné tedy využívat Office i bez […]

  2. Take any major belief you hold as 100 percent true and think
    about suddenly finding out that it’s not true. This is one of the least expensive techniques for getting
    free and well qualified leads. s some savvy, simple and cost effective ways to start marketing your small business on Facebook:.

    Here is my weblog :: fb infiltrator scam

Legi Intellexi Condemnavi