Vyšel WordPress 2.8 baker

June 11, 2009

Dnes vyšla nová verze CMS a blogovacího systému WordPress – nese označení 2.8 Narozdíl od revoluce, kterou představila verze 2.7 nepřináší 2.8 nikterak zásadní změny.Jedná se spíše o úpravy, a dloaďování existujícího prostředí – nyní je třeba prostředí uzpůsobeno i pro ovládání v nativním IE8 módu, bez nutnosti proto zobrazovat web v režimu IE7.

Několik hlavních novinek verze 2.8 si ale přecijen představíme:

Theme browser

Do vínku přibyl WordPressu takzvaný theme borwser, což je obdoba vyhledávacího a instalačního  rozhraní pro plug-iny, známého již z 2.7. Můžete tak nyní vyhledávat a instalovat vzhledy pro vaše stránky rovnou z administračního prostředí, bez nutnosti ručního uploadu vzhledu. Vzhledy lze rovněž vyhledávat podle určitých kritéríí, jako např. barva, počet sloupců, fixní/relativní layout atd.

Syntax highligting

Pokud se rozhodnete pro úpravu zdrojových kódů přímo ve wordpressu, máte nyní možnost sledovat zdrojový kód obarvený, podobně jako v editoru. Usnadní se vám tím orientace v kódu. Pokud ale upravujete kód on-site, nesmíte jej potom zapomenout uložit i lokálně. Při přepsání z lokálního zdroje by se totiž změny provedené přes administrační rozhraní nenávratně ztratily.

Ovládání widgetů

Máte-li vzhled podporující sidebary a na nich widgety, můžete nyní velmi jednoduše sestavovat pro různé stránky různé sidebary s odpovídajícími widgety. Widgety přidáváte nebo ubíráte přetažením na příslušný sidebar.

Widget API

Pokud si chcete vytvořit vlastní widget, WordPress nyní nabízí Widget API, které vám při tvorbě usnadní práci. Můžete se podívat na manuál pro Widget API do Codexu.

Rozšířené možnosti ovládání zobrazení prvků v adminu

WordPress 2.8 přináší možnost upravit si uspořádání prvků v administračním rozhraní a přizpůsobit je tak např. velkým širokoúhlým monitorům nebo naopak malým netbookům. Lze si stanovit např. počet sloupců, které budete na obrazovce vidět, nebo např počet zpráv, které budou v adminu vypsány.

Pro více informací se můžete podívat na video


3 Odpovědí na “Vyšel WordPress 2.8 baker”

  1. Aktuální češtinu (nejen) pro novou verzi WordPressu 2.8 naleznete zde.

  2. No vida… že bych už taky konečně aktualizoval tu prehistorickou verzi co mám na webu? 🙂

  3. No urcite do toho jdi! Ja dnes updatnul troje stranky a trvalo mi to chvilicku…

Legi Intellexi Condemnavi