Samsung CLX3175N – recenze a zkušenosti

January 2, 2010
Tags: ,

Období vánoční, které je často obdobím jalovým co do množství článků na blozích a novinek ve světě, může však být obdobím naprosto nejalovým pro nákupy, obzvláště pak IT. Ježíšek byl u mne tak laskav, že mi doručil mimo fantastické digitální zrcadlovky Nikon D3000 i laserovou tiskárnu/skener Samsung CLX3175N. O své brzké zkušenosti s touto tiskárnou se s vámi, milí čtenáři, nyní podělím.

Z mé tiskařské historie

Vzhledem k tomu, že jsem byl vždy člověk zaměřený velice digitálně, tiskárna byla vždy až na nejposlednějším místě mého nákupního lístku. Za svůj život jsem tedy tiskl celkem na 4 vlastních tiskárnách. Úplně první byla kolem roku 1995 inkoustová (černobílá) Epsonka, která měla velice nákladný tisk a velice často jí docházela barva. Když jí náhodou barva nedošla, tak se většinou znečistily trysky a bylo potřeba ji opravit.

Druhou v pořadí byla 9-ti jehličková tiskárna na dírkovaný papír (kam se dal strkat i papír normální). Mimo její mamutí váhu, želví pomalost, hroší neohrabanost a samozřejmě příšernou kvalitu tisku byla tak nesmírně hlasitá, že její tisk byl slyšet přes betonové patro. Měla však jednu velikou výhodu a to naprosto mizivé náklady na tisk. Jedna páska, kterou se dalo tisknout (přiměřeně) zhruba rok se totiž cenově pohybovala kolem 90ti korun.

Předposlení tiskárnou byla inkoustová fototiskárna Epson Photo R300. Zde šly náklady opět ke hvězdám, neboť tiskárna sama o sobě stála kolem 5000 Kč a obsahovala 6 inkoustových cartridgí – kromě klaisckého CMYKu tu byly i Cyan light a Magenta light. Nejhorší byla i tentokrát spotřeba inkoustu a hlavně pročišťování trysek při každém zapnutí. Aniž bych tisknul v podstatě cokoli barevného, musel jsem vždy vyměnit všech 6 cartridgí, protože se inkoust spotřebovával při pouhém zapnutí. Když jsem to chtěl vyřešit tím, že jsem tiskárnu nechal zapnutou, tak na tryskách opět zaschnul inkoust a s trochou prachu udělal své. Konečnou ránu pak utrpěla, v létě kvůli přepětí.

Dar od přítele lasera

Vzhledem k tomu, že jsem již pořídil domů jednu černobílou laserovou tiskánu Samsung  ML-2240 (dědovi), a jsem s ní doposud velice spokojen, tak jsem se rozhodl pro koupi zbrusu nové tiskárny i pro svoje potřeby. Moje potřeby byly konkrétně:

  • barevný tisk
  • laserový tisk
  • skener
  • tiskárna s připojením k síti

Všechny tyto parametry tiskárna Samsung CLX3175N splňuje a navíc byla i za (na její třídu) velice příznivou cenu 7190 Kč .

Tisk

samsung clx3175nTisk je zajištěn čtyřmi tonery – CMYK. Každý z tonerů stojí kolem 1000 Kč, s tím, že barevné CMY tonery vystačí dle dokumentace na 1000 stran při 5% pokrytí a černý toner dokonce na 1500 stran při 5% pokrytí.

Tiskárnu jsem nakonfiguroval na 3 počítače, ze kterých je prováděn tisk. Na Windows 7 bylo vše otázkou jednotek minut, a pouhého klikání myší, než jsem natiskl testovací stránku. U Windows XP to tak jednoduché nebylo – musel jsem se prokousat CD s programy a ovladači. Vzhledem k tomu, že jsem chtěl co nejčistší instalaci, volil jsem vždy pouze ovladač. Z nějakého důvodu mi ale nechtěl konfigurátor věřit, že nalezená tiskárna Samsung CLX3175N je skutečně zapnutá, a tak jsem musel pokaždé přidanou tiskárnu odebrat a nakonfigurovat ručně pomocí IP adresy. Potom bylo ale vše ok a vytiskl jsem i další 2 testovací stránky.

Tisk textu je velice kvalitní a ostrý. Malá firemní grafika jako loga nebo grafy je tištěna také perfektně. Tiskárna  CLX3175N však není určena pro tisk větších obrazových ploch, obzvlášť jedná-li se o fotografie, ačkoli jejich vzhled nepatří k těm nejhorším.

Scan a kopírování

scanScanner je vhodný pro formát A4 a Letter, takže pokryje naprostou většinu potřeb pro normální kancelářskou práci (pokud vaše kancelár neobsahuje v názvu slovo Ateliér). Perfektní je možnost skenovat na USB klíčenku, přes PictBridge (tedy bez přítomnosti pc). Skener si sám vytvoří složku SCAN v kořenovém adresáři USBčka a nahraje tam všechny soubory co vytvoří.

Bohužel se mi zatím nepodařilo nastavit zařízení tak, abych mohl skenovat do počítače přes síť. Sice jsem nainstaloval ovladač TWAIN, kterým by se například ve Photoshopu mělo dát skenovat, ale při pokusu o sken přes TWAIN se mi zobrazí hláška, abych tiskárnu zapnul. Tisk do USB klíčenky představuje ale skvělou možnost, jak tento problém obejít.

Ovládání

syncthruJsem naprosto nadšen, že k ovládání této tiskárny není potřeba instalovat v podstatě žádný software mimo ovladačů. Na tiskárně samotné je malý displej, kde se zobrazují základní údaje a samotné ovládání je velice intuitivní.

Perličkou této tiskárny však je webové rozhraní zvané SyncThru a jeho možnosti. Prakticky veškeré informace o tiskárně a jejím provozu, lze zobrazit a nastavit přes velice rychlé webové rozhraní. Můžete zde definovat až 3 e-mailové kontakty, na které se mohou odesílat informace jako závady, stavy inkoustů, reporty tisku a problému atd. Potřeba lokálně instalovaného softwaru tím tedy zcela odpadá.

Závěrem

Pro mne je tato tiskárna trefou do černého, protože splňuje předpoklady, které jsem na tiskárnu/skener měl a navíc přináší bonus v perfektním ovládání přes SyncThru webové rozhraní a možnost skenování na USB flash paměť. Ještě by se slušelo dodat, že zařízení je celkem tiché a velice pěkné i na pohled, takže pokud pemýšlíte o koupi nové multifunkce, Samsung CLX3175N by mohla být perfektní vloba i pro vás.


1 Odpověď na “Samsung CLX3175N – recenze a zkušenosti”

  1. Tiskárna je výborná do doby než odejde přenosový pás nebo válec

Legi Intellexi Condemnavi