UPS jako součást zálohování

March 10, 2010

V několika předchozích článcích jste se mohli dovědět například jak na zálohování dat, jak na zálohování dat ve Windows 7 nebo jste se mohli dovědět i o existenci šikovného synchronizačního nástroje z dílny Microsoftu. Dalším krokem k dokonalému zálohovacímu řešení je UPS (Uninterruptible Power Source), kterému je tento článek věnován.

Zajímáte-li se o svá data, není vám pravděpodobně lhostejný prostor, na kterém jsou uložena. Prostor musí samozřejmě být zajištěn proti různým druhům nehod nebo výpadků. Sem spadá nejen disk (diskové pole) sám o sobě, ale patří sem bezpodmínečně i zdroj elektrické energie. Máte-li samostatně fungující diskové pole – například NAS – je vhodné zajistit jeho nepřetržitý chod právě záložním zdrojem UPS.

UPS jsou běžně dostupné 3 druhy a to offline, online a line-interactive. O těchto technologiích se můžete dočíst více např. na Wikipedii. Nejběžnějším druhem, který lze bez problémů použít pro pc a menší serverové systémy je druh offline. Před výběrem UPS je vždy nutné si rozmyslet, co je potřeba zálohovat a jaký výkon má tedy UPSka dodat. Pokud se bude jednat pouze o NAS, stačí i zcela základní 350VA záložní zdroj s výkonem 250W. Pokud chcete připojit i stolní PC a třeba monitor a síťové prvky, musíte sáhnout po vyšším výkonu a rovněž vyšší kapacitě. Zde také záleží na odběru zálohovaného PC.

Komunikační rozhraní

Důležitým prvkem u UPS zařízení je komunikační rozhraní. To je v drtivé většině případů řešeno pomocí USB. Úkolem komunikačního rozhraní je právě komunikace mezi UPS a zařízením, do kterého je připojena. Tím zařízením může být PC nebo právě NAS. Při výpadku proudu je pak záložní zdroj schopen zálohované zařízení bezpečně vypnout (případně uložit data aplikací a poté vypnout). Pokud UPS komunikační port neobsahuje, není schopna se zálohovaným zařízením komunikovat a bezpečné vypnutí zbývá tedy na uživateli, který je upozorněn akustickým signálem. Komunikační porty většinou chybí na levnějších základních modelech (pozor, výkon ani kapacita zde nemusí být směrodatným ukazatelem!).

Některá NAS mají integrovanou podporu pro komunikaci s UPS, například Netgear ReadyNAS rozpozná po připojení USB konektoru záložní zařízení a informuje o jeho stavu v administračním rozhraní. Při správné konfiguraci pak může vyslat klientským počítačům signál pro vypnutí a není tedy potřeba řešit vícero připojení do jednotlivých zálohovaných jednotek.

Zásuvky v UPS

Při výběru záložního zdroje, je vhodné si ověřit jakými zásuvkami disponuje. Většinou je totiž možné narazit na zdroje se zásuvkami  IEC 320 C14, do kterých nelze zapojit klasickou zástrčku. Pokud si přejete UPS výhradně na klasickou zásuvku, musíte vyhledat modely se zásuvkami CEE7/7 nebo CEE7/4 Schuko. Osobní zkušenost mám se zařízením APC Back-UPS CS 650EI, kde jsou pouze zásuvky IEC 320 C14 a bylo tedy nutné koupit redukční kabel. Pozor na kabely dodávané společností APC – nestydí se za ně požadovat kolem 800 Kč… K nalezení jsou však i neoriginální kabelové redukce z IEC C14 na CEE 7/4 za desetinu ceny.

Údržba

Údržba u UPS záložních zdrojů se v podstatě omezuje pouze na pravidelné výměně akumulátorů. Při pořizování záložního zdroje je tedy potřeba brát v potaz dostupnost náhradních akumulátorů pro daný model. Baterie v UPS vydrží zhruba rok a poté je nutná jejich náhrada. Náhradní baterie si většinou vyžádá UPSka sama, takže není potřeba si nijak zaznamenávat čas, kdy byly měněny. Staré baterie rapidně ztrácejí svojí kapacitu a při výpadku by nemusely být schopny zálohovaný systém bezpečně odstavit.


Legi Intellexi Condemnavi