Internet Explorer 9

September 17, 2010

Tak a už je to tady. Internet Explorer 9 beta je pár dní mezi námi a já už v něm pár dní pracuji. Tu a tam na Twitter pošlu nějaký výkřik, ale nyní se s vámi podělím o to, jak na mě tento prohlížeč opravdu zapůsobil. A abych nezapomněl, beta už je ČESKY!

Nebudu tady omílat že IE9 umí HTML5, CSS3, SVG, je akcelerován hardwarově atd., protože to je vše již dlouho známo. Zaměřím se hlavně na uživatelské rozhraní a samotné používání tohoto prohlížeče.

IE9 je první prohlížeč, který kompletně přešel na Aero prvky a zbavil se všech “kovových” částí, kterými disponovala ještě IE8. Tím kompletně přešel je myšleno i to, že lze například využívat i vlastností Aero snap pro samotné záložky! Stačí tedy chytit záložku, a okamžitě se z ní stává samostatné okno, které můžete pohodlně umístit, kam potřebujete – lze tak snadno např. porovnávat stránky vedle sebe a ihned potom lze přetažením záložky zpět vrátit vše do jednoho okna.

UI prošlo drastickou dietou: po “staletích” zmizel spodní status bar, který je nyní nahrazen objevujícím se prvkem při najetí na odkaz nebo na tlačítko. Zmizel z horní části jeden celý řádek, kde předtím byly záložky, oblíbené položky a některé ovládací prvky. Nyní je přítomný pouze jeden řádek, kam se vyplňuje adresa/vyhledávání a hned vedle jsou záložky a některé ovládací prvky. Prostor pro zobrazení obsahu je tedy opravdu maximalizovaný. Drastické hubnutí položek však zasáhlo i ikonu RSS, která se nyní nikde neobjevuje, ale doufám, že se jedná jen o nedokonalost betaverze a ve finále se bude někde objevovat.

Hodně zajímavé je právě sloučení a vylepšení adresního řádku: lze u něj zapnout automatické našeptávání od právě zvoleného vyhledávače, takže se při vepisování textu mimo historie objevují i napovězené výsledky vyhledávání. Pokud nechcete zobrazovat historii, ale pouze výsledky vyhledávání, stačí napsat před vyhledávaný výraz otazník a mezeru nebo zmáčknout staré dobré [ctrl]+E.

Specialitkou je ovšem připínání webů k liště a jejich spouštění jako klasický program. Pro mne osobně tato vlastnost znamená, že pokud vyvíjím nějaký web, nemusím pracně hledat adresu lokální instance v historii, či ji psát, ale jednoduše mohu spustit web přímo z lišty. Prohlížeč se v takovém případě automaticky “sžije” s danou stránkou a např. navigační šipky dostanou barvu ladící s daným webem – COOL! Další vlastností připnutí webu na lištu je možnost vytvořit jumplist specifický pro daný web (pouze pod Windows 7), takže uživatel nemusí jít přes homepage na požadovanou stránku, ale rovnou přes jumplist otevře co ho zajímá (např. Seznam.cz->Slovník). Je na vývojářích, jaké možnosti do jumplistů přidají. Pokud si budete chtít vyzkoušet jeden z v tomto směru nejlépe vyřešených webů, připněte si na lištu Facebook a počkejte, až vám třeba někdo napíše zprávu…

IE9 je nově také rychlý jako ďábel (ve startu, vypnutí, záložkování, používání i renderování) a umí si sám rychlost kontrolovat. Pokud jste tedy běžný Franta uživatel s notebookem s předinstalovanými Windows, IE9 vám oznámí, že vám prohlížeč zpomalují ICQ, McAffee, Google, Seznam, Megaupload a Yahoo toolbary a rovnou vám ukáže o kolik sekund. Hned vedle je tlačítko pro deaktivaci, takže  lze pouhými pár kliknutími tyto zpomalovače deaktivovat a jste zase ok.

No a pokud chcete stáhnout soubor, už máte i decentní stahovací prográmek, který nabízí možnosti: otevřít, uložit (do Stažených souborů) anebo uložit jako (sami určíte lokaci). Už se tedy nestane, že po stažení 2 GB souboru do tempu a jeho kopírování omylem stiskem enteru nebo mezerníku tuto akci stornujete a musíte download opakovat znova. Osobně preferuji downloader z IE9 například před tím z Firefoxu, kde nemáte prostě šanci určit, kam chcete soubor uložitVždy ho pošle do Stažených souborů. kde je potřeba v nastavení napevno určit, zda umístění zvolíte vždy ručně či jej vždy budete automaticky ukládat do Stažených souborů (nebo jiné, uživatelsky zvolené složky). Takže co říci závěrem? IE9 je REvoluční prohlížeč, který vrací Microsoft zpět mezi top hráče na trhu, nejen co do zastoupení, ale i co do funkcionality a hlavně připravenosti k plnohodnotnému využití počítače k interakci s webem. Těším se na final release! (ale už při nějakém z RC na něm přesedlám i v práci).


4 Odpovědí na “Internet Explorer 9”

  1. Nevím jestli jsem si správně vyložil ty věty “preferuji downloader z IE9 například před tím z Firefoxu, kde nemáte prostě šanci určit, kam chcete soubor uložit. Vždy ho pošle do Stažených souborů”, ale pokud ano, tak je to nepravda, jak ukazuje screenshot nastavení Firefoxu: http://twio.cz/acqs

  2. Martin Malý -> Máte skutečně pravdu! Jen mě nikdy nenapadlo jít do nastavení a vyhledávat možnosti nastavení downloaderu… Pročež se omlouvám a nepravdu škrtám.

  3. To už je lepší, ale pořád to není úplná pravda. Ve FF se vybírá, zda se soubory budou ukládat do *vybrané složky* (není totožná se systémovými Staženými soubory, může být libovolná), nebo zda se otevře okno s určením adresáře (používá poslední) a jména souboru.

  4. Ja neviem, moja nevôľa k IE stále pretrváva a neviem či sa to tak skoro zmení, aj keď musím uznať, že robia pokroky.

Legi Intellexi Condemnavi