Internet Explorer 9 představen na MIX10

March 16, 2010

Dnes představil Dean Hachamovich, generální manager Internet Explorer teamu, chystanou devátou verzi prohlížeče od Microsoftu. První informace o Internet Exploreru 9 jsou už nějakou chvilku známy, proto se představení neomezovalo jen na teoretický popis a přineslo i živé ukázky.

Celé představení Internet Exploreru 9 se neslo v duchu tří hlavních témat: 1) hardwarová akcelerace, 2) standardy a interoperabilita a 3) nadcházející webové technologie a jejich korektní integrace.

Již nějakou dobu se spekulovalo, že by Internet Explorer 9 mohl obsahovat podporu SVG. Ta byla na MIX1O potvrzena a předvedena na hře postavené na bázi SVG. Mimo SVG bude IE9 podporovat i HTML5 a CSS3 bez vendor prefixů. Implementaci CSS3 dokázal Dean živým předvedením testu na http://www.css3.info a splněním všech jeho 578 částí. Mezi různé ukázky práce s CSS3 nechybělo ani porovnání funkčnosti s Firefoxem a Google Chrome, kdy např s border stylem dotted dosáhl v IE9 nejlepších výsledků vykreslení i při změně jejich hodnoty radius. Všechny testy pro IE9 jsou dostupné na adrese http://ie.microsoft.com/testdrive/. Na této stránce je i odkaz ke stažení preview verze.

Internet Explorer 9 bude mít nový JavaScriptový engine Chakra, nově postavený zcela od základu. Nový engine počítá s využitím vícejádrových procesorů ke zrychlení práce s JavaScriptem. V Sun Spider testu zatím překonal Firefox 3.6, ale vývojáři očekávají ještě lepších výsledků. Co se týče Acid3, pak i na něm je znatelné zlepšení, ale vzhledem k tomu, že Acid3 test obsahuje i nestandardizované prvky, pak není tento test ještě úplně relevantní.

IE9 obsahuje i novou verzi Developer Tools, která je poplatná i nově použitým technologiím jako např. SVG.

Konečně jedním z divácky nejlákavějších kousků bylo představení hardwarové grafické akcelerace, kdy bok po boku běžel stejný skript na IE9 a Firefox 3.6 nebo Google Chrome a u každého z těchto skriptů bylo vidět zatížení procesoru. Zatímco u Chrome a Firefoxu bylo vytížení procesorů prakticky téměř vždy stoprocentní, Internet Explorer 9 využíval daleko méně jeho výpočetní síly – kolem 25%. Zbytek obstarávala grafická karta, se znatelně lepšími FPS hodnotami. To bylo ukázáno i na běhu dvou 720p videí současně v jednom okně prohlížeče na blíže nespecifikovaném netbooku od HP s cenou kolem 400$.

Závěrem prezentace shrnul Dean Hachamovich hlavní body a doporučil konečné opuštění IE6 a jeho nahrazení modernější verzí.

Na stránce Internet Explorer 9 Test Center je k vidění tabulka implementovaných standardů a jejich jednotlivých částí.


7 Odpovědí na “Internet Explorer 9 představen na MIX10”

  1. Hmm, a vyžaduje min. Windows Vista SP2… to se budou na XP dobře testovat úpravy na webech… :-/

  2. Ale prosimte… XP je uz zastaralej a nebezpecnej system. Viz: Hesla z Windows XP lze prý prolomit za 5,3 sekundy | ExtraWindows http://bit.ly/bWopsf

  3. Ještě, že je nemám zaheslovaný. 🙂 To je první aplikace, o který slyším, že na nich nejde. A hned z “domácí” produkce. Nicméně nový cool IE rozhodně není důvod abych si kvůli němu dělal strarosti s reinstalací.

  4. U mě taky ne 🙂

  5. Preju uprimne Microsoftu aby konecne vyrobil poradny prohlizec s rychlym JS enginem.

    Dosavadni IEs jsou naprosto zoufaly, ale co se tyce JS engine, tak FF taky. V praci denne narazime na limity pomalych JS jader techto prohlizecu a je to docela skoda, kdyz jsou zrovna nejpouzivanejsi. A nejvic me sere, ze velky firmy dost jeste jedou na IE6, to pak je ta inovace intranetů tezka:))

  6. who -> To tedy, ale muzu te ujistit, ze hned jak prejdou na Win7, tak IE6 konecne prestane strasit. Jinak jeste k JS enginu IE9 – melo by kompilovat on-the-fly ten kod a hlavne by cely JS engine mel bezet v samostatnem procesu. Alespon tak bylo receno po keynote pri otazkach s Deanem.

  7. […] chystaném Internet Explorer 9 budou inovovány i nástroje pro vývojáře. Nově budou totiž obsahovat záložku monitorující […]

Legi Intellexi Condemnavi