Jak otevřít RAW snímky z Nikon D3000 v Camera Raw 4.6 (CS3) ?

May 9, 2010

Pokud jste si koupili některou z novějších zrcadlovek (nejen) od Nikonu, jako D3000, D300s nebo D5000, budete mít problém otevřít RAW (NEF) soubory ve starších verzích Camera Raw ve Photoshopu CS3. Existuje ale jednoduchý způsob, jak toho dosáhnout bez ztráty formátu RAW.

Poslední aktualizací Camera Raw pro Photoshop CS3 je verze 4.6, která ještě neumožňuje práci s formáty novějších zrcadlovek Nikon. Pokud byste chtěli pracovat nativně s formátem NEF novějších zrcadlovek, nezbývá Vám než upgradovat na vyšší verzi.

Existuje však způsob, jak otevřít novější RAW formáty v Camera Raw 4.6. Stačí je převést na formát DNG (Digital Negative) od Adobe pomocí volně dostupného DNG converteru (dostupného pro Win a Mac). Formát DNG obsahuje čistá RAW data, se kterými je možno pracovat v Camera Raw zcela bez problémů. Výhodou je hromadné zpracování, včetně nastavení přejmenování.

Adobe s formátem DNG chce zajistit přistupnost a zpracovatelnost RAW souborů i v budoucnu, nezávisle na podpoře originálních RAW snímků výrobcem fotoaparátu. Lze tedy převádět všechny snímky rovnou do DNG, bez potřeby uchování jejich originálů. V případě potřeby, je možné do DNG souboru embedovat i originální formát. Snímky v DNG lze pak prohlížet i v jiných programech, např. v IrfanView, Corelu nebo Gimpu.


Legi Intellexi Condemnavi