Proč si nemyslím, že Windows 8 vyjde příští rok

February 13, 2010

Na hromadě místech se v současnosti spekuluje, kdy vyjde příští verze Windows, nástupce stávajících Windows 7. Obecně se v médiích a na blozích hovoří o červenci 2011, jako o datu vydání RTM (release to manufacture) verze. Tyto spekulace jsou vázány na jakousi uniklou roadmapu vývoje Windows. Osobně mám na věc trochu jiný názor, nezkreslený zkreslenými informacemi.

Microsoft sice prohlásil, že dle jeho strategie bude nový operační systém vycházet jednou za dva roky – vždy v sekvenci major, minor, ale nechat vyjít major verzi systému necelé  dva roky po uvedení poslední verze se mi nezdá pravděpodobné. Už jen kvůli faktu, že Microsoft nyní spoléhá na velké společnosti a jejich rozhodnutí vyměnit infrastrukturu z XP-based na 7-based.

Některé firmy se k tomuto kroku skutečně chystají, ale tvrdošíjně si stojí za názorem, že s výměnou počkají až do vydání SP1. Podívejme se ale do nedávné minulosti a zjistíme, že SP1 pro Windows Vista byl vydán více než rok po jeho uvedení na trh. Pokud budeme počítat, že SP1 pro Win 7 přijde v létě, jak odhadováno, zbýval by pouze rok do vydání nové major verze Windows.

Co z toho vyplývá? Pokud by skutečně Microsoft plánoval vydat Windows 8 přístí rok v létě, firmy by chtěly ještě čekat a to by nebylo pro Microsoft výhodné. Osobně tedy odhaduji, že nástupce současného operačního systému z dílny Microsoftu se dočkáme někdy v 1 – 2. kvartálu 2012


Legi Intellexi Condemnavi