Windows 7 a nástroj pro vzdálenou pomoc

January 13, 2010

Už jste někdy potřebovali pomoct někomu s nastavením počítače a nechtělo se vám kvůli tomu k tomu počítači jít? Jistě, mohli jste použít vzdálenou plochu pro práci na dálku… Ale co když ji uživatel neměl aktivní nebo se jednalo o systém, který nemohl vzdálenou plochu poskytnout (typicky Windows Home verze). Windows 7 přináší řešení v podobě “Nástroje pro vzdálenou pomoc”.

Abyste se dostali do nástroje vzdálená pomoc, stačí po zmáčknutí tlačítka start napsat: “vzdálená pomoc” a dát enter. Poté se zobrazí dialogové okno, které vám buď nabídne požádání jiného člověka o pomoc nebo naopak nabídnout pomoc jinému člověku, od kterého jste obdrželi pozvánku.

Pozvánku je možné uložit do souboru a někomu soubor například předat na flashce nebo nahrát na sdílený disk nebo je možné poslat pozvánku přímo prostřednictvím e-mailu. Pokud máte na routeru povolen nástroj Snadné připojení, můžete se připojit i pomocí něho a to bez nutnosti odesílat pozvánkový soubor.

Při prvním pokusu o spojení přes Vzdálenou pomoc je potřeba, aby připojující se uživatel zadal heslo, které je vygenerováno a zobrazeno uživateli lokálního počítače. Ten musí heslo předat připojujícímu se uživateli. Tento autentizační proces proběhne pouze jednou a každé další spojení mezi těmito dvěma uživateli již autentizaci nevyžaduje.

Připojený uživatel má nyní možnost manipulovat se soubory a provádět nastavení na hostitelském systému, bez nutnosti vytvářet na daném systému nový účet a připojovat se prostřednictvím vzdálené plochy (nebo také RDP). Uživatel hostitelského počítače má pak kdykoli možnost ukončit působení přizvaného uživatele stiskem klávesy Esc.

Windows 7 tedy nabízí plnohodnotný vestavěný nástroj pro dálkovou administraci počítačů bez potřeby pracovat přes RDP. Možnost využití nástroje Vzdálená pomoc je přítomna i ve Windows Vista a Windows XP, ovšem s nutností použít generovaný soubor/pozvánku mailem pro připojení. Chybí zde možnost Snadného připojení, které nabízí pouze Windows 7.

Další zdroje k tomuto tématu: Často kladené dotazy k programu Vzdálená pomoc


1 Odpověď na “Windows 7 a nástroj pro vzdálenou pomoc”

  1. DOBRY DEN, MAM ROZBITOU OBRAZOVK U NOTEBUKU . POCITAČ V POŘÁDKU … JAK
    ZPROVOZNIT DRUHOU OBRAZOVKU BEZ FUNKŠNÍ PRVNÍ ?
    NEBO ALESPON ZISKAT SVA DATA Z HARDDISKU ?
    Děkuji Jaroslava

Legi Intellexi Condemnavi