Bude se opakovat situace, jako byla ta s IE6?

June 16, 2010

Teď si říkáte – milionkrát omílaná kašička, která snad nemůže překvapit už ani novorozence (protože se jim dostala informace o IE6 již přes pupeční šňůru). Pojďme se na to ale podívat z trochu širšího hlediska.

Nejprve si nastíníme něco o samotném Internet Exploreru. První verze tohoto prohlížeče se objevily již v dobách Windows 95. Microsoft tím chtěl konkurovat tehdy velice populárnímu (placenému) Netscapu a skutečně svého cíle dosáhl. Verzí IE5 zcela odstranil Netscape ze hry.

Bohužel pro celý internetový vývoj, se Microsoftu s likvidací konkurence vytratil i zájem pokračovat v aktivním vývoji Internet Exploreru, který skončil tím pádem na dlouhou dobu ve verzi 6.

Situace se měla tak, že se Windows XP (spolu s IE6) udržely na trhu příliš dlouho na to, aby bylo možné je jednoduše vyměnit. Nejde zde ani tak o uživatele, ale o firmy, které v období čtyř let vlády IE6 stihly vyvinout a adoptovat sofistikované páteřní systémy. Dlouhý prostoj mezi generacemi Windows a IE zapříčinil nevoli firem měnit drahé „zaběhnuté“ za drahé „nezaběhnuté a riskantní“ – zkrátka zpohodlněly.

IE6 se tedy zakořenil tak pevně, že ani vydání IE7 nedonutilo firmy migrovat. Pamatuji si, když jsem svojí nejmenované bance psal naštvaný mail, že mi jejich internetové bankovnictví nefunguje v IE7 a ať s tím pohnou, tak mi odpověděli něco ve smyslu, že to není v plánu a že se bude zůstávat u IE6. Ještě že se plán z e-mailu nerealizoval, a banka naopak přidala podporu i pro další prohlížeče.

O to horší byla pak situace, kdy si zákazníci začali vydupávat downgrady nových Windows Vista (která byla oproštěna od IE6) na stará XP a pokrok tím byl anulován. Ani vstupem nového operačního systému na trh se tedy nepodařilo zcela (nebo z velké části) odstranit “jádro” uživatelů IE6. Až s příchodem nových Windows 7 a IE8 se firmy pomalu rozhoupávají k opuštění 9 let staré platformy a adopci nových standardizovaných technologií. Postup je to ovšem velmi pomalý a jsem zvědav, kdy se celosvětově dostane IE6 pod 1% používanosti.

Bude se tedy takováto situace opakovat? Když jsme se bavili s Petrem Pecháčkem po přednášce o rozdílech mezi Flashem a HTML5, přišlo i na toto téma. Petr nastínil zajímavou myšlenku, že se podniky budou stále více orientovat na interoperabilitu svých systémů. To implikuje jednu velmi důležitou skutečnost: systémy budou muset být multiplatformní.

Pokud navíc uvážíme, že se lidem dělá opravdu nejlépe s papírovým dokumentem, spíše než s elektronickým, budou se čím dál více vyvíjet různá zařízení, která budou práci s papírem připomínat. Ta mohou, v závislosti na jejich výrobci, být poháněna různým softwarem. Už nebude jeden Windows n s jedním IEn, ale bude Windows, Android, Bada, IE, Chrome, Opera Mobile atd… Firmy budou upřednostňovat taková řešení, která dovolí jejich zaměstnancům být při práci flexibilní – aby mohli pracovat z počítače, z telefonu nebo třeba z iPadu.

Co z toho vyplývá? IE6 byl precedent, ze kterého by se měli všichni poučit, a už by se nemělo dít, že by se nějaký systém udržel na špici tak dlouho, jako kombinace WinXP/IE6, byť by byla sebelepší.

P.S. Doporučuji shlédnout vynikající video, kde přednáší Scott Berkun o WordPressu a jeho budoucnosti a zmiňuje tam i svojí předchozí pracovní zkušenost v Microsoftu s IE týmem.


Legi Intellexi Condemnavi