GUG: Flash vs. HTML5 – jak bylo

June 10, 2010

Dnes proběhla v Unicorn College akce na žhavě diskutované téma Flash vs. HTML5. Tom Krcha z Adobe prezentoval hlavní rysy Flashe a v čem jsou hlavní rozdíly mezi ním a HTML5. Tom představil některé Flashové projekty, na kterých prakticky ukázal, čeho může vývojář s Flashem může docílit. Nechyběly tedy věci, jako augmented reality, AIRové aplikace, multitouchové aplikace, pixel-bender filtry a zmíněno bylo i P2P. Tom předváděl nejen programový výstup, ale zároveň popsal i development a workflow při používání Flashových technologií (kterými jsou Flash, Flash Builder a nově i prototypovací Flash Catalyst).

Petr Pecháček naopak ukázal nový Dreamweaver CS5 a několik ukázek nasazení HTML5 a CSS3. Dreamweaver nativně HTML5 nepodporuje, ale existuje pro něj oficiální HTML5 pack (viz třeba Petrův tweet). Dreamweaver mimochodem urazil velký (obrovský) kus cesty od dob, kdy jej Adobe koupilo. V současné verzi CS5 je perfektně vychytáno například živé zobrazení, freeze-code statusy, provázanost na BrowserLab nebo živý kód.

Pak došlo i na různé další činnosti, jako ukázka renderu videa v HTML5 a ve Flashi na zařízeních Nexus One a iPad, preview nejdůležitějších novinek ve Flashi 10.1 (mimochodem právě vyšlé final verze) a pak samozřejmě na diskusi o politice Adobe a Apple.

Ponaučením z celé akce bylo, že Flash a HTML5 nejsou konkurenční, ale komplementární technologie. Každá má své pro a proti a žádnou z nich nelze plně nahradit tu druhou při zachování všech výhod.

Po formální akci se pár lidí odebralo ještě do přilehlé hospůdky, kde se debatovalo nad vším možným počítačovým. Nepěkným překvapením pro několik účastníků bylo pak  nalezení botičky na jejich autech (včetně mě). Celá akce byla ale zdařilá a můj dík patří organizátorům i prezentátorům.


1 Odpověď na “GUG: Flash vs. HTML5 – jak bylo”

  1. […] se tedy takováto situace opakovat? Když jsme se bavili s Petrem Pecháčkem po přednášce o rozdílech mezi Flashem a HTML5, přišlo i na toto téma. Petr nastínil zajímavou myšlenku, že se podniky budou stále více […]

Legi Intellexi Condemnavi