Krejzy web Prahy 5

February 26, 2010

Když tak kolem sebe koukám, na co se vynakládají prostředky z veřejných rozpočtů, je mi leckdy k smíchu, jindy pláči. Pomozte mi prosím s rozhodnutím, zda-li web Prahy 5 je spíše k smíchu nebo k pláči.

A kdeže to udělali soudruzi z Prahy 5 chybu? Podívejme se na to, co se asi stalo špatně:

 1. Člověk zodpovědný za výběr dodavatele webu, předpokládám pomocí výběrového řízení (jak jinak, že), neměl ani ponětí o tom, jak by měl vypadat web reprezentující veřejné činitele, byť i ve “veselém” světle.
 2. Web je kompletně ve Flashi, takže si ho neprohlédnete ani v místech, kde Flash chybí nebo je zakázán, na většině mobilních zařízení, ale třeba ani na iPadu 😉
 3. Chybí NoFlash verze, takže se skutečně k žádnému obsahu (mimo doporučení si nainstalovat Flash Player) nedostanete.
 4. Naprosto otřesná je koncepce webu, který je skutečně crazy, jak sám ostatně hlásá. Informační entropie a dezorientace návštěvníka je tu na denním pořádku.
 5. Nevhodně udělané menu, na které z nějakého důvodu nestačí klepnout jednou, ale je potřeba dvojího poklepání, aby se uživatel dostal na kýženou stránku. To platí i pro některá další tlačítka, ale ne pro všechna.
 6. Nepochopitelné postavičky s blbými hláškami (psanými v nezrušitelných bublinách nebo formou zvukového projevu), které se pohybují po obrazovce také nepřidají na komfortu prohlížení a rozhodně nejsou nijak vtipné ani roztomilé. Naopak působí sprostě a dětinsky.
 7. Zvuk navíc funguje i s vypnutým zvukem, takže se toho prostě nezbavíte!
 8. Pokud se podíváte na hlavní stránce na “Slovo starosty”, tak se vám místo videa (které byste očekávali) otevře hutný, nečitelný text, ve kterém se nelze pohybovat scrollováním myši a místo toho je potřeba tahat za táhlo napravo.
 9. Text není nijak odstavcovaný, ani označitelný a potažmo ani vytisknutelný. Navíc se nejedá o “zábavný text”, ale o text popisující určitá rozhodnutí ohledně nájemců ve veřejných bytech.
 10. Ve spodní 3/4 webu se pořád profilují nějaké animace, které nemají s daným obsahem nic společného a slouží pouze pro rozptýlení uživatele.
 11. Přístupnost tohoto webu je nulová a použitelnost také.
 12. Animace, které provází přechody mezi stránkami jsou příliš dlouhé a zbytečně frustrující.
 13. Web odkazuje ve valné většině případů na oficiální web Prahy 5, tedy nemá prakticky žádnou přidanou hodnotu co se informací týče.
 14. Přechody nejsou pochopitelně  řešeny všude prostřednictvím target _blank, takže jednou se vám otevře nové okno, podruhé zas ne.
 15. Chybející šipková navigace vám neumožní dostat se zpět na poslední prohlížené místo, pokud vás web odešle jinam v tomtéž okně.
 16. V podstatě není nikde na webu uveden důvod jeho existence, takže se uživatel ani nedoví, zda-li je tento počin časově omezen nebo se jedná o stálé dílo

Netroufám si navíc odhadovat, kolik tato paráda stála, ale dovolím si tvrdit, že pokud už něco takového musí z nějakého nevysvětlitelného důvodu existovat v rámci prezentace městské části, mělo by to splňovat jistá kritéria.

Ponaučení? Vážení, až budete zase potřebovat zpracovat nějaký krejzy nápad v ještě víc krejzy web, pozvěte si na to krejzy profesionála a ne někoho z Bohnic…

P.S. Martin Malý napsal moc hezký článek: Zdroják.cz: Jak vyhodit peníze za zbytečný web. Škoda, že si ho nikdo z Prahy 5 nepřečetl…


5 Odpovědí na “Krejzy web Prahy 5”

 1. Ufff, něco takovýho jsem ještě neviděl. To je alespoň web 6.0.
  Předpokládám, že to opravdu nebude oficiální web Prahy 5…

 2. Aha, tak může… podle whois je majitel domény praha5.cz a p5.cz stejný. V tom případě nemám slov…

 3. dobre sepsano, je to hrozne, vsiml jsem si prakticky vseho co zde bylo popsano. navic nechapu proc hned na titulni strance maji tolik prostoru nejaka partnerska mesta, jejich cizojazycne weby si tezko bude navstevnik chtit cist, navic ten posledni ani nefunguje. a kolik tahle krejzovina vlastne stala?

 4. Me to tak znechutilo, ze jsem musel jit od pocitace a zapomnel jsem to vypnout. Po nejake dobe slysim mnoukani, dokonce jsem se sel podivat na balkon jestli nekdo netrapi kocku, potom jsem ji hledal po byte a az pak mi doslo, ze to dela Jancik 😉

 5. ondrej -> Muzu ti rict, ze to mnoukani me pilo krev i pri psani tohoto clanku (i pres onen vypnuty zvuk). Zkratka des…

Legi Intellexi Condemnavi