Internet v tramvaji? Jistě, pohodlné

March 29, 2011

Velice pohodlné, obzvlášť z hlediska realizace. Nerad kritizuji tvůrčí nápady, obzvlášť, když se týkají přiblížení “těch počítačových záležistostí obyčejným lidem”. Ale musím se nad tímhle nápadem pozastavit.

Při ranních cestách do práce rád využiji čas strávený v MHD např. k přečtení nejčerstvějších událostí na Twitteru nebo vyřízení ranní várky mailů. Jediným neštěstím je, že k tomuto využívám kombinaci mobilního datového tarifu a jízdy metrem, tedy signál tu mám, tu nemám. Osobně tedy vnímám wifi internet do tramvaje, jako príma experiment, ale vzhledem k tomu, že valná většina lidí, kdo chce internet v chytrém mobilu využívat na cestách, už má datový tarif, připadá mi tento krok, jak přijít s křížkem po funuse. V tramvaji se tedy připojí velice snadno a není podle mého soudu zapotřebí, aby tam bylo dodatečně instalováno wifi připojení.

Mnohem raději bych viděl, kdyby se konečně někdo vzpamatoval a zavedl do metra mobilní konektivitu, ať už ve formě wifi nebo mobilních datových sítí. Pomysleme i na to, že každá tramvaj je samostatná mobilní jednotka, tedy pokud by každá tramvaj měla mít svoji vlastní wifi síť, dle mého názoru by zbytečně narostl signálový šum v tramvajově frekventovaných oblastech. Nehledě na to, že by bylo nutné každou tramvaj udržovat zvlášť v provozu, což by zvýšilo náklady na celou operaci.

Nasazení do metra by naproti tomu byla jednorázová záležitost a udržitelnost takového řešení by byla daleko snazší. Navíc je vše schováno pod zemí, takže i relativně silné antény nemusí zbytečně zamořovat již tak vlnami přeplněné pražské prostranství.

Myslíte, že je wifi v tramvaji dobrý nápad? A co v metru, není to ještě lepší nápad? Dejte vědět…


5 Odpovědí na “Internet v tramvaji? Jistě, pohodlné”

  1. Vnimam situaci v Praze naprosto totozne. Co se tyce metra, udajne signal mezi stanicemi byl pripravovan a po povodnich z roku 2002 prisla STOPka. Jinak trpim bez signalu v metru uz nekolik let a kladu si otazku, jestli ostatni evropske metropole jsou v podobne zoufalo-kocourkove situaci?

  2. Osobně internet v tramvaji vítám hlavně protože by DPP mohl ukázat, že lidi chtějí internet ve vozidlech. Uznávám, u nás není nikdy další krok jistý, ale je to přeci jen naděje. Sám WiFi v tramvaji nevyužiji, domnívám se že pražské WCDMA sítě mobilních operátorů stejně nabídnou lepší konektivitu (stabilnější, s lepší odezvou, rychlejší). A právě tím, v co doufám, je internet v metru. Jakýkoliv.

    V zahraničí (hlavně na západ od nás) je metro pokryté 3G signálem naprosto běžná záležitost i v mnohem menších městech, než je Praha. Ve stanicích je pak občas bezplatná WiFi. Chápu, že máme specifický trh a operátoři na zákazníky kašlou jako nikde jinde, tedy žádné 3G v tunelech nebude. Tak by aspoň DPP mohl zapracovat a nabídnout WiFi ve vlacích metra.

    Snad jim tramvaje ukáží, že cestující mají zájem.

  3. Souhlas. Na povrchu je mi wifi k ničemu. V Metru bych ale uvítal cokoliv. Je jedno, jestli wifi, nebo mobilní signál. Čekání na signál mezi stanicemi, aby se mi mohla načíst stránka (která se občas ani načíst nestihne a je třeba čekat třeba i přes 2 stanice), je to co mi vadí.

  4. Metro by byl určitě lepší záměr. Teď se dá s chytrým telefonem v metru tak pouze číst ebooky nebo hrát nějakou hru (která opět nevyžaduje připojení k internetu).. Já bych nejvíc asi uvítal wifi ve vlacích typu IC/EC/SC.

  5. Osobně bych také spíš raději viděl možnost připojení k Internetu, ať už pomocí WIFI od DPP nebo lépe klasické síti mobilního operátora, v metru než v tramvaji.

Legi Intellexi Condemnavi