VDSL a smrt mého nadšení

May 12, 2011
Tags: ,

Jako se všemi novými věcmi a technologiemi, ihned po ohlášení O2 (nově tedy jen Telefóniky) o plánovaném velkoobchodním prodeji VDSL, jsem se začal pídit po tom, co by z toho mohlo být zajímavé pro mne. Již od roku 2005 jsem k internetu připojen pomocí broadbandu od jedné společnosti – ikdyž se několikrát transformovala v jiné.

Původně to tedy byla Nextra, která se pak změnila na GTS Novera Czech a ta se následně změnila na GTS Czech. Rád zachovávám věrnost značce a je pro mne mnohem příjemnější, donutím-li poskytovatele služby k nějaké proklientské změně, než se sebrat a jít k jinému poskytovateli služeb.

I jal jsem se tedy zjišťovat, jak se situace má se mnou a VDSL. Ačkoli jsem studoval vlastnosti a omezení technologie VDSL (potažmo VDSL II), neměl jsem možnost zjistit, jaká je dostupnost tohoto připojení v místě mého bydliště. Poslal jsem tedy mail na helpdesk GTS, kde se mi relativně rychle (a to dokonce o státním svátku) ozvali s odpovědí na můj dotaz – připravují-li nabídku VDSL a bude-li možné migrovat z ADSL na VDSL. Odpovědí bylo, že připravují a že migrace možná bude. Okamžitě jsem se tedy zajímal, znaje výše zmíněné vlastnosti a omezení technologie, zda a v jaké kvalitě bude pro mne VDSL dostupné.

Odpověď jsem dostal také velice rychle, ale o to méně uspokojivou:

Vážený pane Turturro,

Vzhledem ke vzdálenosti od DSLAMu, což je 2,5 Km u Vás nebude možné zřídit službu VDSL.

Vaše maximální rychlost je 8192/512 Kbit/s

Následoval tedy můj neodkladný dotaz, zdali s tím hodlají něco dělat (přecijen mám bydliště v Praze, v relativně dostupné zóně – žádné předměstí nebo obskurní periferie) a odpověď byla strojově chladná:

Vážený pane,

Stávající počet DSLAMu je v rámci společnosti GTS
dostačující a nemáme prozatím v plánu mít DSLAM na každém kilometru. VDSL lze zřídit pouze do vzdálenosti 1,3 km.

Tedy tím chtěl básník říci, že na to zkrátka prděj a klient je nezajímá.

A jaká je pointa? K čemu je mi nová technologie, rychlejší AžDSL a skvělý marketing společnosti, když se ve finále dovím, že není v zájmu společnosti službu poskytovat? No přeci k ničemu. To je na tom to nejhorší.


2 Odpovědí na “VDSL a smrt mého nadšení”

  1. Zdravím,
    mám také úžasnou zkušenost s mohutně inzerovanou VDSL od O2. S radostí mi bylo nabídnuto v prodejně o2 dokonce nejvyšší nejvyšší rychlost 25Mbit po kontrole a poslán modem Comtrend s tím, že služba bude po připojení modemu automaticky během max. několika hodin v provozu.Bydlím v Praze 4, asi tak kilometr a půl od sídla O2 na Vyskočilově ulici. Čili – v poměrně značně obydlené zóně i na Prahu. Tím všechno hezké skončilo. Připojil jsem modem s očekáváním a – nic. Pořád stejná rychlost 8Mbit, klasické ADSL. Nechal jsem to přes noc, že třeba ráno už bude fofr. Nebyl.. tak jsem si řekl, že jim to asi chvíli trvá a tak jsem začal pracovat. Chtěl jsem se připojit VPN Cisco klientem (IPSec over UDP) na server v práci a ouha. Modem zamrkal a restat. Znovu zkusil, a znova restart… původní modem šel. Zavolal jsem technickou podporu, řekli – to je určitě špatný modem – na výměnu. OK, rychlost jsem už neřešil, potřeboval jsem pořešit práci. Vyměnili modem kus za kus (oceňuji přístup). Odvezu domů a ejhle. Dělá to to samé. Chybka se vloudila a skvělá konfigurace modemu od O2 vč. jejich firmware je zřejmě úplně na nic pro pracující lidí. Navíc u modemu nešlo pro změnu ani Wifi. Zajel jsem zpět na prodejnu (ještě ten samý den), pokýval jsem na pána s tou samou krabící od routeru s otázkou taky taky? a dal jsem modem opět k reklamaci. Pochopitelně se na mě dívali jako na naprostého neschopu a vzali si modem dozadu, že wifi prověří. Paní prodavačka se po čtvrt hodině (nevím, co tam tak dlouho řešili) vrátila s novou krabicí od modemu a s omluvou. OK, v pohodě povídám, ale ani po 3 dnech mi VDSL nejde, pořád mám ADSL. Koukla do počítače a povídá – a ani nepůjde, vaše ústředna ho asi nepodporuje! Mám tady napsáno Nerealizováno. Asi nějaké magické slovo nebo heslo o2. Nic víc mi k tomu nikdo neřekl. Modem jsem vrátil a když jsem se ptal, jesli ostatní provideři nebudou třeba úspěšnější, mi s úměvem odpověděla – nebudou, ty dráty jim pronajímáme stejně my… 🙂 Tolik k VDSL a získání zkušenosti, že nikdy už nepůjdu do něčeho nového byť hodně lákavého. Mnoho štěstí a přeji větší úspěchy s používáním rychlého internetu.

  2. Pavle, to je koukám také docela smutná příhoda, ale nedá se nic dělat. Musíme počkat, něž někdo příjde s něčím lepším. Ale díky za moc hezký koment!

Legi Intellexi Condemnavi